Przejdź do głównej zawartości strony

ARCHIWUM AKTUALNOŚCI

Image

W DNIACH 8-10 KWIETNIA MUZEUM ZAMKNIĘTE

W najbliższych dniach na terenie kompleksu Świątyni Opatrzności Bożej będą realizowane zdjęcia do III sezonu popularnego serialu „Fundacja”. W związku z tym w dniach 8-10 kwietnia nasze Muzeum będzie zamknięte dla zwiedzających, a już od dziś można się zetknąć z utrudnianiami w wejściu na teren Świątyni oraz do Muzeum.

Image

WIELKANOC 2024

Image

MY TEŻ MAMY VAN GOGHA. NIEDŁUGO WYSTAWA

Być może nawet nie wszyscy koneserzy malarstwa wiedzą, że w polskich zbiorach znajduje się dzieło Vincenta van Gogha. Obraz przeszedł właśnie specjalistyczne badania i konserwację. Już 26 kwietnia będzie go można zobaczyć na żywo w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Image

MODLITWA DOSKONAŁA

Ukazała się nowa książka x. Jerzego Jastrzębskiego, znanego katechety i popularyzatora myśli prymasa Stefana Wyszyńskiego. Tym razem autor pochylił się nad nauczaniem Prymasa Tysiąclecia związanym z modlitwą „Ojcze nasz”. Książka została objęta patronatem Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Image

WYSTAWA „JESTEŚMY W EUROPIE” W SULEJÓWKU

W rocznicę agresji rosyjskiej na Ukrainę 24 lutego o godz. 20, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza do udziału w niezwykłym wydarzeniu poświęconemu tragicznej karcie historii Ukrainy. W Miejskim Domu Kultury w podwarszawskim Sulejówku zaprezentowana zostanie wystawa Jesteśmy w Europie, przygotowana przez Mt 5,14 oraz Fundację Mosty. Prezentacji wystawy towarzyszyć będzie pokaz filmów dokumentalnych Polacy z Donbasu oraz Wiara. Nadzieja. Miłość.

Image

KAROL WOJTYŁA I HANNA CHRZANOWSKA

„O czym marzy dziewczyna, gdy dorastać zaczyna, kiedy z pączka zamienia się w kwiat?” – śpiewał kard. Karol Wojtyła chorym, podopiecznym bł. Hanny Chrzanowskiej. Współpracę metropolity krakowskiego z Hanną Chrzanowską w zakresie duszpasterstwa chorych wspomina x. prof. Łukasz Kamykowski, wówczas wolontariusz przyszłej Błogosławionej.

Image

OD WIĘZIENNYCH DRELICHÓW DO KARDYNALSKIEJ PURPURY. 100 LAT TEMU URODZIŁ SIĘ JÁN CHRYZOSTOM KOREC

Kiedy w Czechosłowacji władze komunistyczne przystąpiły do brutalnej rozprawy z Kościołem katolickim, młody jezuita, zaledwie rok po tajnych święceniach kapłańskich, również w warunkach konspiracyjnych, otrzymał sakrę biskupią. W wieku 27 lat został najmłodszym biskupem katolickim na świecie, a o tym, że jest hierarchą nie wiedziała nawet jego rodzona matka.

Image

NOWY NUNCJUSZ APOSTOLSKI W MT 5,14

Miłą niespodziankę sprawił nowy nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Guido Filipazzi, odwiedzając w sobotę 20 stycznia Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Towarzyszyli mu pracownicy Nuncjatury: x. radca Pavol Talapka, Słowak, oraz x. kan. Paweł Rokicki z Diecezji Płockiej. Gości oprowadził po ekspozycji Grzegorz Polak, zastępca dyrektora Mt 5,14.

Image

ARCYBISKUP, JAKIEGO NIE BYŁO

Sześćdziesiąt lat temu bp Karol Wojtyła został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. 14-letnie rządy w archidiecezji krakowskiej wszechstronnie przygotowały go do pełnienia najważniejszej funkcji w Kościele katolickim. Właściwie wszystkie wątki nadzwyczajnej aktywności papieża Jana Pawła II miały swoją genezę w jego działalności jako arcybiskupa krakowskiego.

Image

„MICHAŁ ROUBA 1893-1941”. NOWA KSIĄŻKA IZABELI MOŚCICKIEJ

Ukazała się monografia poświęcona Michałowi Roubie (1893-1941) autorstwa Izabeli Mościckiej, historyk sztuki z Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Bohaterem publikacji jest niesłusznie zapomniany wybitny malarz, działający w Wilnie w okresie XX-lecia międzywojennego.

Image

W OBRONIE ŻYCIA! PRYMAS WYSZYŃSKI NA BOŻE NARODZENIE

Przypominamy homilię prymasa Stefana Wyszyńskiego, wygłoszoną w uroczystość Bożego Narodzenia 1959 r.

Image

KAROL WOJTYŁA POLSCE. JAN PAWEŁ II ŚWIATU

Spojrzeniu na pontyfikat Jana Pawła II w wymiarze geopolitycznym, społecznym, kulturowym i duchowym poświęcona była międzynarodowa sesja naukowa Papież światu, zorganizowana 17 października 2023 r. przez Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi fragmentami wystąpień uczestników tego spotkania.

Image

BOŻE NARODZENIE 2023

Niech nasze codzienne poszukiwania znajdą swój finał przy żłóbku Dzieciątka, które pozwoli nam odzyskać radość ducha i spokój serca. Dyrektor Piotr Dmitrowicz wraz z zespołem Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Image

PODPISANIE UMOWY O WSPÓŁPROWADZENIU MT 5,14

Minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz metropolita warszawski podpisali umowę o współprowadzeniu przez kolejne 10 lat Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Uroczystość odbyła się w siedzibie Muzeum na Wilanowie. Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14, zapowiedział poświęconą 45-leciu inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II międzynarodową konferencję, która odbędzie się już w październiku.

Image

WIDZIMY SIĘ?

W piątek 15 września wystartowała kampania reklamowa, promująca Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Pod hasłem „Widzimy się?”, Muzeum zachęca do odwiedzenia jednej z najmłodszych, ale i najciekawszych instytucji kulturalnych Warszawy.