Przejdź do głównej zawartości strony

ARCHIWUM AKTUALNOŚCI

Image

ODWOŁANE SPOTKANIE AUTORSKIE

Z powodu choroby Autora jesteśmy zmuszeni odwołać spotkanie promujące książkę x. Jerzego Jastrzębskiego „Modlitwa doskonała. «Ojcze nasz» oczami prymasa Wyszyńskiego”, zaplanowane w naszym Muzeum na wtorek 28 maja. O nowym terminie spotkania będziemy informować.

Image

NOC MUZEÓW W MT 5,14

Tegoroczna Noc Muzeów nie była tylko spotkaniem z głośnym ostatnimi czasy obrazem Vincenta van Gogha. To nie tylko przedstawienia teatralne, wykłady, koncerty, warsztaty… Noc Muzeów w Mt 5,14 okazała się być wieczorem (i popołudniem) pełnym emocji, przeżyć i wrażeń, z niemalże prowansalską aurą, świetnym programem kulturalnym, ekspozycją, z której jesteśmy tak dumni, a przede wszystkim z tłumem gości, dla których drzwi otwarte były aż do północy! Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć Krzysztofa Staniszewskiego, który udokumentował ową niezwykłą Noc.

Image

TO JEST CZŁOWIEK MOJEGO ŻYCIA. ABP SENIOR DAMIAN ZIMOŃ W ROCZNICĘ URODZIN KAROLA WOJTYŁY

W rocznicę urodzin Karola Wojtyły publikujemy osobiste świadectwo abp. seniora Damiana Zimonia, który spotkał Karola Wojtyłę jeszcze jako kleryk w latach 50., był słuchaczem jego rekolekcji i wykładów, a po latach z rąk tego samego Karola Wojtyły – już papieża Jana Pawła II – przyjmował w 1992 r. paliusz metropolity katowickiego.

Image

JAN PAWEŁ II NA MONTE CASSINO

Karol Wojtyła kilkakrotnie odwiedzał cmentarz na Monte Cassino w okresie studiów doktoranckich we Włoszech. Wrócił na Polski Cmentarz Wojenny w 1979 r. jako papież. W 80. rocznicę bitwy przypominamy treść homilii wygłoszonej przez Ojca Świętego w dniu jego urodzin 18 maja 1979 r.  

Image

NOC MUZEÓW I „DZIEŁA UTRACONE”

W Noc Muzeów 18 maja w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego pokazane zostaną filmy z cyklu „Dzieła utracone”, opowiadające historie zaginionych dzieł sztuki z polskich muzeów. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany także film „Wiejskie chaty pośród drzew”, poświęcony historii badań i konserwacji prezentowanego w Muzeum obrazu Vincenta van Gogha.

Image

GODY TYSIĄCLECIA

3 maja 1966 r. na Jasnej Górze – w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale przede wszystkim w Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – odbyły się główne uroczystości milenijne, stanowiące kulminację programu duszpasterskiego Wielkiej Nowenny Tysiąclecia Chrztu Polski. Tłumy pielgrzymów ponowiły Jasnogórskie Śluby Narodu oraz uczestniczyły w akcie oddania Narodu na kolejne milenium w macierzyńską niewolę Maryi, w intencji wolności Kościoła Świętego w Polsce i na świecie. Przypominamy wygłoszoną wówczas homilię prymasa Stefana Wyszyńskiego, pomysłodawcy i organizatora obchodów milenijnych, wraz z komentarzem wygłoszonym dzień później przez ówczesnego metropolitę krakowskiego, kard. Karola Wojtyłę.

Image

BIAŁO-CZERWONA

W 41. rocznicę wyboru Jana Paweł II miała miejsce premiera Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Tego dnia odbył się również głośny performance Jerzego Kaliny „Strumień pamięci. Suplikacja” – zgodnie z zapowiedzią artysty „akcja obrzędowa w obecności i ze współudziałem publiczności zgromadzonej przed frontonem Świątyni Opatrzności Bożej”. Przed wejściem głównym do Świątyni, na długości 80 metrów rozłożone zostały dwie części flagi – biała i czerwona. Części te były zszywane nićmi w kolorze flagi papieskiej, symbolizując papieża Polaka, który łączył.

Image

TEOLOGIA PRACY PRYMASA WYSZYŃSKIEGO

Stefan Wyszyński był twórcą oryginalnej teologii pracy, którą wyraził w swej książce „Duch pracy ludzkiej”, wydanej bezpośrednio po wojnie. Staraniem x. Josemaríi Escrivy de Balaguera, twórcy Opus Dei, została ona przetłumaczona na kilka europejskich języków. Najprawdopodobniej była znana także papieżowi Piusowi XII, który w 1955 r. ustanowił – obchodzone 1 maja – święto Józefa Robotnika. Prymas Wyszyński zawsze traktował pracę jako istotną drogę do samorozwoju, uświęcenia się człowieka oraz uświęcania świata i budowania wspólnoty społecznej.

Image

DYR. PIOTR DMITROWICZ NA 20-LECIE CZŁONKOSTWA POLSKI W UNII EUROPEJSKIEJ

Przed akcesją Polski do Unii Europejskiej, Jan Paweł II wskazywał, że Europa potrzebuje Polski, a Polska potrzebuje Europy – powiedział w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Ocenił, że w historii zapisały się przede wszystkim słowa papieża o dwóch płucach Europy – wschodnim i zachodnim.

Image

MAJÓWKA W MT 5,14

Przed nami majówka – w wolnym czasie zachęcamy do odwiedzenia naszego Muzeum. Bilety normalny łączony na wystawę stałą i wystawę czasową „Van Gogh. Historie jednego obrazu” można nabyć on.line oraz w kasach Muzeum.    

Image

JAN PAWEŁ II I ODNOWA KATOLICYZMU. GEORGE WEIGEL DLA MT 5,14

W 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II przypominamy wystąpienie prof. George’a Weigela – jednego z czołowych amerykańskich intelektualistów i świadka na procesie kanonizacyjnym, wygłoszone podczas konferencji „Papież światu. 45-lecie pontyfikatu Jana Pawła II”, zorganizowanej w 2023 r. w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Image

ZAPISKI RZECZNIKA PAPIEŻA

27 kwietnia mija 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II przez papieża Franciszka. Jednym ze świadków w procesie kanonizacyjnym był dr Joaquín Navarro-Valls, jeden z najbliższych współpracowników papieża-Polaka i rzecznik Stolicy Apostolskiej w latach 1984-2006. Nakładem Wydawnictwa Jedność ukazała się właśnie książka „Moje lata z Janem Pawłem II”, zawierająca prywatne zapiski rzecznika.

Image

WERNISAŻ WYSTAWY „VAN GOGH. HISTORIE JEDNEGO OBRAZU”

Od dzisiaj w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego można oglądać jedyny w Polsce obraz Vincenta van Gogha „Wiejskie chaty pośród drzew”. Na ekspozycji głównej Muzeum odbył się wernisaż wystawy z udziałem przedstawicieli Archidiecezji Warszawskiej, Ambasady Królestwa Niderlandów oraz instytucji kultury.

Image

DŁUGA DROGA Z HOLANDII. WYSTĄPIENIE DYR. PIOTRA DMITROWICZA OTWIERAJĄCE WYSTAWĘ „VAN GOGH. HISTORIE JEDNEGO OBRAZU”

Image

„PRO MEMORIA” T. XVIII: 1971

Ukazują się kolejne tomy zapisków prymasa Stefana Wyszyńskiego z lat 1948–1981, unikatowe świadectwo niestrudzonej działalności prymasa oraz niekwestionowanego autorytetu społecznego i rzecznika praw narodu. W ramach zainaugurowanej serii ukaże się 27 tomów, niemal każdy z nich dotyczy kolejnego roku życia Prymasa Tysiąclecia. Edycja możliwa dzięki współdziałaniu Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego z Archidiecezją Gnieźnieńską, Archidiecezją Warszawską, Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Prymasowskim oraz Uniwersytetem Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Image

OTWARCIE WYSTAWY W HIGASHI-HIROSHIMA

W Muzeum Sztuki w japońskim Higashi-Hiroshima odbyła się uroczystość otwarcia wystawy obrazów z Kolekcji im. Jana Pawła II. Miejskie muzeum pragnie uczcić w ten sposób 50-lecie powstania metropolii.

Image

W DNIACH 8-10 KWIETNIA MUZEUM ZAMKNIĘTE

W najbliższych dniach na terenie kompleksu Świątyni Opatrzności Bożej będą realizowane zdjęcia do III sezonu popularnego serialu „Fundacja”. W związku z tym w dniach 8-10 kwietnia nasze Muzeum będzie zamknięte dla zwiedzających, a już od dziś można się zetknąć z utrudnianiami w wejściu na teren Świątyni oraz do Muzeum.

Image

WIELKANOC 2024

Image

MY TEŻ MAMY VAN GOGHA. NIEDŁUGO WYSTAWA

Być może nawet nie wszyscy koneserzy malarstwa wiedzą, że w polskich zbiorach znajduje się dzieło Vincenta van Gogha. Obraz przeszedł właśnie specjalistyczne badania i konserwację. Już 26 kwietnia będzie go można zobaczyć na żywo w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Image

MODLITWA DOSKONAŁA

Ukazała się nowa książka x. Jerzego Jastrzębskiego, znanego katechety i popularyzatora myśli prymasa Stefana Wyszyńskiego. Tym razem autor pochylił się nad nauczaniem Prymasa Tysiąclecia związanym z modlitwą „Ojcze nasz”. Książka została objęta patronatem Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Image

WYSTAWA „JESTEŚMY W EUROPIE” W SULEJÓWKU

W rocznicę agresji rosyjskiej na Ukrainę 24 lutego o godz. 20, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza do udziału w niezwykłym wydarzeniu poświęconemu tragicznej karcie historii Ukrainy. W Miejskim Domu Kultury w podwarszawskim Sulejówku zaprezentowana zostanie wystawa Jesteśmy w Europie, przygotowana przez Mt 5,14 oraz Fundację Mosty. Prezentacji wystawy towarzyszyć będzie pokaz filmów dokumentalnych Polacy z Donbasu oraz Wiara. Nadzieja. Miłość.

Image

KAROL WOJTYŁA I HANNA CHRZANOWSKA

„O czym marzy dziewczyna, gdy dorastać zaczyna, kiedy z pączka zamienia się w kwiat?” – śpiewał kard. Karol Wojtyła chorym, podopiecznym bł. Hanny Chrzanowskiej. Współpracę metropolity krakowskiego z Hanną Chrzanowską w zakresie duszpasterstwa chorych wspomina x. prof. Łukasz Kamykowski, wówczas wolontariusz przyszłej Błogosławionej.

Image

OD WIĘZIENNYCH DRELICHÓW DO KARDYNALSKIEJ PURPURY. 100 LAT TEMU URODZIŁ SIĘ JÁN CHRYZOSTOM KOREC

Kiedy w Czechosłowacji władze komunistyczne przystąpiły do brutalnej rozprawy z Kościołem katolickim, młody jezuita, zaledwie rok po tajnych święceniach kapłańskich, również w warunkach konspiracyjnych, otrzymał sakrę biskupią. W wieku 27 lat został najmłodszym biskupem katolickim na świecie, a o tym, że jest hierarchą nie wiedziała nawet jego rodzona matka.

Image

NOWY NUNCJUSZ APOSTOLSKI W MT 5,14

Miłą niespodziankę sprawił nowy nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Guido Filipazzi, odwiedzając w sobotę 20 stycznia Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Towarzyszyli mu pracownicy Nuncjatury: x. radca Pavol Talapka, Słowak, oraz x. kan. Paweł Rokicki z Diecezji Płockiej. Gości oprowadził po ekspozycji Grzegorz Polak, zastępca dyrektora Mt 5,14.

Image

ARCYBISKUP, JAKIEGO NIE BYŁO

Sześćdziesiąt lat temu bp Karol Wojtyła został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. 14-letnie rządy w archidiecezji krakowskiej wszechstronnie przygotowały go do pełnienia najważniejszej funkcji w Kościele katolickim. Właściwie wszystkie wątki nadzwyczajnej aktywności papieża Jana Pawła II miały swoją genezę w jego działalności jako arcybiskupa krakowskiego.

Image

„MICHAŁ ROUBA 1893-1941”. NOWA KSIĄŻKA IZABELI MOŚCICKIEJ

Ukazała się monografia poświęcona Michałowi Roubie (1893-1941) autorstwa Izabeli Mościckiej, historyk sztuki z Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Bohaterem publikacji jest niesłusznie zapomniany wybitny malarz, działający w Wilnie w okresie XX-lecia międzywojennego.

Image

W OBRONIE ŻYCIA! PRYMAS WYSZYŃSKI NA BOŻE NARODZENIE

Przypominamy homilię prymasa Stefana Wyszyńskiego, wygłoszoną w uroczystość Bożego Narodzenia 1959 r.

Image

KAROL WOJTYŁA POLSCE. JAN PAWEŁ II ŚWIATU

Spojrzeniu na pontyfikat Jana Pawła II w wymiarze geopolitycznym, społecznym, kulturowym i duchowym poświęcona była międzynarodowa sesja naukowa Papież światu, zorganizowana 17 października 2023 r. przez Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi fragmentami wystąpień uczestników tego spotkania.

Image

BOŻE NARODZENIE 2023

Niech nasze codzienne poszukiwania znajdą swój finał przy żłóbku Dzieciątka, które pozwoli nam odzyskać radość ducha i spokój serca. Dyrektor Piotr Dmitrowicz wraz z zespołem Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Image

PODPISANIE UMOWY O WSPÓŁPROWADZENIU MT 5,14

Minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz metropolita warszawski podpisali umowę o współprowadzeniu przez kolejne 10 lat Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Uroczystość odbyła się w siedzibie Muzeum na Wilanowie. Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14, zapowiedział poświęconą 45-leciu inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II międzynarodową konferencję, która odbędzie się już w październiku.

Image

WIDZIMY SIĘ?

W piątek 15 września wystartowała kampania reklamowa, promująca Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Pod hasłem „Widzimy się?”, Muzeum zachęca do odwiedzenia jednej z najmłodszych, ale i najciekawszych instytucji kulturalnych Warszawy.

Image

OBRAZY Z KOLEKCJI IM. JANA PAWŁA II MOŻNA OGLĄDAĆ W JAPONII

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego nawiązało współpracę z japońską agencją sztuki White International Relations. Od 40 lat zajmuje się ona organizacją międzynarodowych wystaw w Japonii, które stanowią pomost między kulturą Wschodu i Zachodu. Kolekcja im. Jana Pawła II, której patronuje Mt 5,14, cieszy się tam ogromną popularnością, a obrazy regularnie goszczą w japońskich muzeach.

Image

ZE WZRUSZENIEM WSPOMINAM KAŻDE SPOTKANIE. PROF. STANISŁAW GRYGIEL O ŚP. BENEDYKCIE XVI

W związku ze śmiercią papieża-seniora Benedykta XVI publikujemy fragment wspomnień prof. Stanisława Grygiela, poświęconych kard. Josephowi Ratzingerowi, które znalazły się w książce „Żyć znaczy filozofować”, wydanej w 2020 r. przez Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Książka jest zapisem wywiadu-rzeki, jaki z profesorem Stanisławem Grygielem przeprowadziła dr Maria Zboralska.

Image

STEFAN GIEROWSKI 1925-2022

W niedzielę 14 sierpnia w wieku 97 lat odszedł prof. Stefan Gierowski. Był uważany za jednego z najważniejszych polskich malarzy, w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego prezentowany jest jego słynny Dekalog – cykl Malowanie Dziesięciorga Przykazań. Żegnając Mistrza, przypominamy artykuł bp. Michała Janochy, który znalazł się w katalogu wystawy głównej Mt 5,14

Image

13 MAJA 1981: ZAMACH NA PAPIEŻA

W środę 13 maja 1981 r. dochodzi do zamachu na Jana Pawła II, turecki zamachowiec Mehmet Ali Ağca rani papieża strzałem z pistoletu w brzuch oraz rękę. Do dziś nie zostały wyjaśnione wszystkie okoliczności tego wydarzenia, nie zostali także ukarani jego faktyczni inspiratorzy. Znany pisarz i publicysta Alfred Łaszowski (1914–1997) również nie mógł ich znać, ale podniesienie ręki na następcę św. Piotra sprowokowało go do napisania eseju, w którym zamach stał się pretekstem do rozważań nad kondycją współczesnego świata i człowieka. Rozważań, dodajmy, zadziwiająco aktualnych także dzisiaj.

Image

PRYMAS STEFAN WYSZYŃSKI – „ANTYSEMITA”, „RASISTA” I „FASZYSTA”. HISTORIA PODWÓJNEJ MANIPULACJI

W związku z pojawianiem się od czasu do czasu w przestrzeni publicznej niesprawiedliwych zarzutów wobec bł. Stefana Wyszyńskiego, za zgodą autorki przypominamy fundamentalny artykuł współpracującej z Mt 5,14 dr Ewy K. Czaczkowskiej „Prymas Stefan Wyszyński – «antysemita», «rasista» i «faszysta». Historia podwójnej manipulacji tekstami z «Ateneum Kapłańskiego»”, który ukazał się na łamach magazynu „Polonia Sacra”.

Image

PRZEZ WARSZAWĘ Z… WARSZAWĄ WOJTYŁY

Wolontariusze Mt 5,14 wzięli udział w kolejnej odsłonie projektu edukacyjnego #WarszawaWojtyły. Przedsięwzięcie zainicjowano dwa lata temu dla uczczenia 40. rocznicy inauguracji pontyfikatu papieża Jana Pawła II.  

Image

OPOWIEŚĆ O MIESZKAŃCACH KRAKOWA

„To jest opowieść o mieszkańcach Krakowa, którzy doświadczyli okupacji niemieckiej i sowieckiej, ale także o opowieść o Karolu Wojtyle, dla którego pięć lat wojny było być może najważniejszym w życiu okresem, kiedy stracił ojca i ostatecznie zdecydował o pójściu do seminarium”, mówił Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego podczas otwarcia wystawy „Na styku trzech epok. Kraków 1939-1945 w obiektywie Pawła Bielca”. W wernisażu wzięła udział dr Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Image

ABYŚMY SAMI NIE BUDOWALI DUCHOWYCH MURÓW

„Gdy patrzymy w przeszłość i chcemy znaleźć ważne punkty w pontyfikacie i życiu Jana Pawła II, nie możemy nie patrzeć na 1979 rok i to, co stało się w Warszawie, na 1980 rok i «Solidarność» w Gdańsku. I nie możemy też nie patrzeć na Mur Berliński, który został zburzony dzięki papieżowi”, mówił w trakcie uroczystości poświęconych 100-leciu urodzin Jana Pawła II dyrektor Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Marcin Adamczewski. Wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, Rolfem Niklem, ambasadorem Niemiec w Polsce oraz Kazimierzem kard. Nyczem wzięli udział w uroczystości przekazania fragmentu Muru Berlińskiego do Mt 5,14.