Przejdź do głównej zawartości strony

Społeczność ziemi kujawskiej zawsze darzyła Jana Pawła II dużym szacunkiem, co znalazło wyraz m.in. w przyznaniu mu Honorowego Obywatelstwa Torunia, Doktoratu Honoris Causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Patronatu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jest to jedyne województwo, któremu patronuje polski papież. Z racji wyjątkowej rocznicy Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego zorganizował konferencję naukową Fides et ratio. Przesłanie Jana Pawła II do ludzi nauki 25 lat później, która odbyła się 6 czerwca 2024 r. w siedzibie Urzędu. Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zostało zaproszone do objęcia patronatem honorowym tego wydarzenia. Organizatorem i przewodniczącym Komitetu Naukowego Konferencji był prof. Michał Białkowski, współpracujący z Mt 5,14 w ramach projektu badawczego obejmującego krakowski okres życia abp. Karola Wojtyły.

Podczas dwóch paneli badacze pontyfikatu Jana Pawła II pochylili się nad tematem przesłania papieża do ludzi nauki i kultury w kontekście papieskich dokumentów i wystąpień publicznych. Garścią prywatnych wspomnień na temat powinności artysty w świetle papieskiej encykliki Fides et ratio podzielił się prof. Krzysztof Zanussi – wybitny reżyser i scenarzysta. Z kolei x. prof. Dariusz Kotecki przypomniał, że papież w swoim nauczaniu inspirował się przede wszystkim przekazem biblijnym, gdyż to właśnie Pismo Święte jest podstawowym źródłem wiary, a zawarte w nim objawienie staje się dostępne w Kościele. Nie zabrakło impresji filozofa na kanwie wspomnianej encykliki, o co zadbał x. prof. Krzysztof Stachewicz. Na koniec pierwszego panelu Grzegorz Polak, zastępca dyrektora Mt 5,14, omówił zasadnicze punkty dotyczące kultury w przesłaniu Jana Pawła II do ludzi nauki z 7 czerwca 1999 roku.

Drugi panel otworzył prof. Michał Białkowski, który przypomniał działalność naukową Karola Wojtyły w okresie krakowskim oraz jej wpływ na jego późniejsze kontakty ze światem nauki w okresie papieskim. Następnie prof. Paweł Skibiński przypomniał wszystkie spotkania papieża ze środowiskami akademickimi podczas pielgrzymek do Polski. W czasie konferencji nie mogło zabraknąć odniesień do bł. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, a tematykę wiary i rozumu w jego nauczaniu przedłożył x. dr Albert Warso. Podkreślił, że Karol Wojtyła wiele zaczerpnął z autorytetu kard. Wyszyńskiego, ale i sam prymas korzystał z bogactwa ducha i intelektu metropolity krakowskiego. Konferencję zakończył referat o. prof. Bogdana Giemzy SDS, w którym wybrzmiało rzadko podejmowane zagadnienie poszukiwania prawdy poprzez sport. Uczony przypomniał słowa Jana Pawła II, że Kościołowi leży na sercu wszystko, co przyczynia się do integralnego rozwoju duszy i ciała człowieka, a taki walor ma m.in. szlachetna rywalizacja sportowa.

Edgar Sukiennik, Mt 5,14