Przejdź do głównej zawartości strony

My na ogół mechanicznie i z przyzwyczajenia odmawiamy «Ojcze nasz», właściwie nie zastanawiając się nad konsekwencjami i wymaganiami Chrystusa. Trzeba nauczyć się tej modlitwy, bo my jej jeszcze na ogół nie umiemy.

Stefan Kard. Wyszyński, Prymas Polski

Modlitwa Ojcze nasz była wielokrotnie poddawana analizie. Przez wieki święci i teologowie zastanawiali się, co tak naprawdę oznaczają słowa pozostawione nam przez Jezusa. Właściwym przewodnikiem w odkrywaniu tej modlitwy jest z pewnością prymas Stefan Wyszyński, który w swoich rozważaniach niejednokrotnie się do niej odnosił.

Ksiądz Jerzy Jastrzębski, który od lat zgłębia pisma bł. Stefana Wyszyńskiego, postanowił uporządkować jego myśli na temat Modlitwy Pańskiej i przeanalizować każde z jej wezwań. W swojej najnowszej książce szuka odpowiedzi na pytania:

  • Jak według Prymasa Wyszyńskiego prawidłowo odmawiać Ojcze nasz?
  • Co oznaczają poszczególne wezwania zawarte w Modlitwie Pańskiej?
  • Jak wypowiadać słowa modlitwy Ojcze nasz z pełnym zaangażowaniem?

Publikacja zawiera również wybrane homilie wygłoszone przez autora podczas uroczystości związanych z bł. Stefanem Wyszyńskim oraz krótkie opowiadanie. Patronem wydanej książki jest Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

x. Jerzy Jastrzębski, Modlitwa doskonała. «Ojcze nasz» oczami prymasa Stefana Wyszyńskiego, Warszawa 2023

X. DR JERZY JASTRZĘBSKI – kapłan archidiecezji warszawskiej. Ukończył studia z homiletyki na Uniwersytecie Jana Pawła II oraz z retoryki na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obronił doktorat poświęcony nauczaniu Prymasa Tysiąclecia. Praca ta została wydana pt. Paragraf w sercu. Kardynał Stefan Wyszyński o miłości i sprawiedliwości społecznej. Jest także autorem m.in. Bł. Stefan Wyszyński. Prymas do odkrycia (wyróżnionej Feniksem 2022), Ukryta w Ranie Serca Jezusa. S. Wanda Boniszewska oraz Dialog serc. Rozważania wezwań Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa (napisanej razem z s. Anną M. Pudełko AP). Prowadzi podcast Miłość zawsze podnosi oraz stronę internetową skarbnicajerzego.pl.