Przejdź do głównej zawartości strony

Drodzy Państwo,

Pragnę Państwa bardzo serdecznie przywitać w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Spotykamy się dzisiaj z powodu pewnego niderlandzkiego malarza. I trzeba podkreślić, że jest to powód bardzo istotny. Pokazujemy przecież w naszym Muzeum jedyny w Polsce obraz Vincenta van Gogha. Wiejskie chaty pośród drzew przebyły długą drogę z dalekiej Holandii, żeby dziś zawisnąć w warszawskim Muzeum.

Ktoś mógłby zapytać, co robi dzieło niderlandzkiego mistrza w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego? Czy van Gogh faktycznie był „święty”, jak pisał o nim Czesław Miłosz? Jaki związek mają te dwie pozornie odległe rzeczywistości, które dziś spotkały się w murach naszej instytucji? Otóż wydaje się, że mają więcej wspólnego niż mogłoby się wydawać.

Ci, którzy poznali już ekspozycję główną naszego Muzeum wiedzą, że poza opowieścią o jego patronach stanowi ona także zbiór ciekawej sztuki współczesnej, można tu podziwiać słynny Dekalog Stefana Gierowskiego, prace Mariana Czapli, Aldony Mickiewicz, Jerzego Skąpskiego, graffiti Piotra Młodożeńca. Dziś pośród tych świetnych dzieł sztuki witamy młodzieńczą pracę Vincenta van Gogha – nie tylko jako kolejny obraz, ale także jako reprezentanta Kolekcji im. Jana Pawła II, znanej jako „Kolekcja Porczyńskich”, powierzonej niedawno – jak część Państwa zapewne wie – naszemu Muzeum. Nie zdradzę wielkiej tajemnicy, że od dłuższego czasu trwają zaawansowane prace potwierdzające autentyczność obrazów Kolekcji, więcej na ten temat powie zapewne Pani Anna Biskupska, która kieruje Oddziałem Mt 5,14 i jest także kuratorem dzisiejszej wystawy. Ze swojej strony chciałem bardzo podziękować Muzeum Narodowemu w Krakowie za doskonałą współpracę konserwatorską i wsparcie naszych działań.

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego ma ambicję „namieszać” nieco w warszawskim światku artystycznym, ma ambicję być instytucją kultury, która nie tylko potrafi interesująco opowiedzieć o XX-wiecznej historii Polski i świata, ale także ilustrować tę historię wysmakowanymi dziełami sztuki, zaskakiwać zwiedzających, organizować ważne wydarzenia artystyczne i edukacyjne. Cieszę się, że tu, na warszawskim Wilanowie, udało nam się stworzyć miejsce, które żyje, w którym po prostu „dzieje się”. Dziękuję Urzędowi Dzielnicy Wilanów z burmistrzem Ludwikiem Rakowskim na czele za wypróbowane partnerstwo i wsparcie. Pragnę podziękować w tym miejscu także Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Archidiecezji Warszawskiej, instytucjom współprowadzącym nasze Muzeum.

Szanowni Państwo,

Od jutra Wiejskie chaty pośród drzew Vincenta van Gogha zostaną udostępnione szerokiej publiczności, obraz będzie można podziwiać w naszym Muzeum przez prawie osiem miesięcy, do 8 grudnia 2024 roku. Jestem przekonany, że nasza opowieść o młodym Vincencie van Goghu stanie się wydarzeniem, o którym będzie się mówić znacznie dłużej. Przypominają mi się słowa z piosenki Marka Grechuty poświęconej – jakżeby inaczej – van Goghowi: „Hej Vincent/ Wiesz co najbardziej lubię w twych obrazkach/ Że to potrafi wzruszać do życia”. To „życie z van Goghiem” wciąż jest przed nami, włożyliśmy w nie naprawdę dużo pracy, za którą chciałby podziękować przede wszystkim kuratorkom wystawy – Annie Biskupskiej, Stefanii Ambroziak i Agacie Smolnickiej – ale także całemu zespołowi Mt 5,14.

Mając nadzieję, że nie jest to ostatnie wydarzenie tej skali i tej rangi, serdeczne zapraszam Państwa na wystawę, życząc wspaniałych wrażeń.

Piotr Dmitrowicz

Dyrektor Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Warszawa, 25 kwietnia 2024 r.