Przejdź do głównej zawartości strony

Historie zrabowanych i zaginionych dzieł sztuki z polskich muzeów w czasie wojny wciąż budzą emocje. Podczas Nocy Muzeów w Mt 5,14 pokazane zostaną filmy dokumentalne z kryminalnym akcentem w reżyserii Agnieszki Trzos z cyklu Dzieła utracone:

  • Gitara, reż. Agnieszka Trzos (Polska 2022)

Październik 1923. Do willi Witkacego w Zakopanem przyjeżdża tajemniczy gość, przedstawiający się jako marszand i kolekcjoner sztuki Mieczysław Sierpski. W walizce wypełnionej pracami różnych twórców ma także grafikę Pabla Picassa Gitara – pozostawia ją gospodarzowi w dowód wdzięczności za namalowanie swojego portretu. Dzięki Witkacemu i Władysławowi Strzemińskiemu praca trafia do tworzonego w Łodzi Miejskiego Muzeum Historii i Sztuki. Dzieło zaginęło w czasie wojny, do tej pory nie zostało odnalezione.

  • Autoportret, reż. Agnieszka Trzos (Polska 2022)

Jacek Malczewski malował swój Autoportret w czasie, gdy jego małżeństwo przechodziło kryzys, a on sam znajdował się na życiowym zakręcie.

  • dodatkowo: Wiejskie chaty pośród drzew. Badania i konserwacja obrazu Vincenta van Gogha z Kolekcji im. Jana Pawła II, reż. Barbara Szumowska (Polska 2024)

Pokazy rozpoczną się po godz. 12.00, każdy film trwa ok. 30 minut. Wyświetlane będą kilkukrotnie, jeden po drugim.

Dzieła utracone to cykl fabularyzowanych filmów dokumentalnych, poświęconych losom zaginionych w czasie światowej wojny dziełom sztuki z polskich zbiorów. Prezentowane dzieła wróciły na swoje miejsce dzięki działaniom restytucyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Produkcja filmowa: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Organizator pokazu podczas Nocy Muzeów: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Obraz Główny:
Obraz Główny:
Obraz Główny:
Obraz Główny:
Obraz Główny:
Obraz Główny: