Przejdź do głównej zawartości strony

„Jest to de facto przedłużenie umowy, która została podpisana w 2015 r. i 2019 roku, kiedy to Muzeum zaczęło istnieć” – powiedział kard. Kazimierz Nycz. Zastrzegł, że „nie powstałoby to dzieło, nie zostałby wykorzystany teren wokół kopuły Świątyni Opatrzności Bożej, gdyby nie wielka, znacząca i ważna pomoc Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”: „Za wkład w powstanie tej instytucji, jej funkcjonowanie i rozbudowę bardzo dziękuję” – powiedział kardynał Nycz. „To jest bardzo ważne współprowadzenie” – zaznaczył.

Szef MKiDN Piotr Gliński podkreślił, że „wkład tożsamościowy i muzealniczy” był po stronie Archidiecezji Warszawskiej: „My wsparliśmy ten projekt, bo to jest projekt przepiękny i bardzo mądry” – powiedział Gliński. „To projekt, który opowiada o dwóch gigantach polskiej historii. O tych, którzy podtrzymali polską wiarę, tożsamość narodową i kulturową i przyczynili się do obalenia komunizmu. My, jako wspólnota narodowa i kulturowa pewnie bylibyśmy słabsi, gdybyśmy nie mieli takich przywódców i takich liderów” – zaznaczył minister Gliński.

Zaznaczył, że samo Muzeum jest dobrze przemyślane. „To dualna narracja na tle epoki. Genialne zestawienie tych tłumów, które przychodzą na Jasną Górę i słuchają Stefana kard. Wyszyńskiego oraz tych innych tłumów, niestety, które na pl. Defilad słuchają Gomułki. Ta dualność, zestawienie w wielu różnych wymiarach jest cechą tego Muzeum” – powiedział Piotr Gliński.

Wskazał, że drugą cechą tej instytucji jest świat artystyczny i oprawa wizualna. „Tutaj znajdujemy się w arce pękniętej, bo pontyfikat Jana Pawła II był przełamany tym straszliwym zamachem. Arka jest dziełem cieśli góralskich z Chochołowa” – podkreślił minister.

Zarówno minister Piotr Gliński jak i kard. Kazimierz Nycz wyrazili ogromną radość, że placówka pokazująca na tle naszych dziejów dwie wielkie postacie polskiej historii cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W ubiegłym roku frekwencja wyniosła około 30 tys. zwiedzających, ale wyrażono nadzieję, że w tym roku wzrośnie nawet do 100 tysięcy. Pomóc w tym ma rozpoczęta kampania promocyjna Muzeum Widzimy się?.

Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14, zapowiedział, że w związku z 45. rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, w październiku odbędzie się międzynarodowa konferencja na ten temat. Poinformował też, że trwają prace nad budową kolejnej strefy muzealnej poświęconej krakowskiemu etapowi życia Karola Wojtyły. To wszystko, jak zaznaczył, będzie możliwe dzięki podpisanej dziś umowie.

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego stanowi instytucję kultury, współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Archidiecezję Warszawską. Instytucja została udostępniona szerokiej publiczności w lutym 2020 r.

Zgodnie ze statutem Muzeum, prowadzi ono działalność wystawienniczą, naukową, wydawniczą i edukacyjną związaną z patronami Muzeum i szeroko rozumianym tłem historycznym, odnoszącym się do dziejów Polski i historii powszechnej XX i XXI stulecia. Zbiory muzealne opierają się na dokumentach obrazujących działalność i życie patronów Muzeum oraz artefaktach sakralnych i przedmiotach użytku codziennego z nimi związanych.

Misją Muzeum jest upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy na temat życia i nauczania prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz papieża Jana Pawła II, którzy zajmują wyjątkowe miejsce w polskim dziedzictwie narodowym. Spotkanie z papieżem Polakiem i Prymasem Tysiąclecia jest także doświadczeniem wartości, którym byli oni wierni i którym dawali świadectwo swoim życiem – miłości, odpowiedzialności, pokoju, prawdy, odwagi, wierności, przyjaźni, pamięci i wolności. Wystawa stała Muzeum o powierzchni blisko 2 tysięcy m2 obejmuje 104 lata historii Polski od narodzin Stefana Wyszyńskiego (1901 r.) po śmierć Jana Pawła II (2005 r.).

źródło: Katolicka Agencja Informacyjna (KAI)

fot. Mt 5,14/R. Orzeł