EN

ODETCHNĄĆ PIĘKNEM

przewiń w dół

Gdy bierze się głęboki oddech, dotlenia się mózg, stabilizuje się ciśnienie, wyrównuje się bicie serca, a organizm się odpręża. Powietrze, zieleń, woda i wiatr są naszymi codziennymi towarzyszami, ale przez swoją zwyczajność często niedostrzegalnymi. Za kardynałem Wyszyńskim, który w polnych kwiatach widział wspaniałość i maestrię Stwórcy, zachęcamy do zatrzymania uwagi na trawie przy ulicy, drzewach uginanych przez wiatr czy promieniach słońca prześwitujących przez gałęzie. Weźmy głęboki oddech i odetchnijmy pięknem ukrytym w niepozornych detalach. Cieszmy się latem.

Dzielmy się tą radością z innymi. Spotkajmy się więc lokalnie, na wilanowskich błoniach i w ursynowskich parkach, by razem zanurzyć się w przyrodzie. Zapraszamy na wystawę czasową, warsztaty edukacyjno-rekreacyjne inspirowane ekologią integralną oraz grę terenową (geocaching). Pozwólmy sobie na wspólną chwilę wytchnienia i zmieniajmy świat po sąsiedzku.

 

Przewodnik po wystawie Odetchnąć pięknem dla osób ze szczególnymi potrzebami

English

 

WYSTAWA ODETCHNĄĆ PIĘKNEM:

20 czerwca – 20 lipca, park przy Bażantarni 3, przy kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa

21 lipca – 10 września przy kościele św. Anny, ul Kolegiacka 1 (od strony ul. Stanisława Kostki Potockiego).

Po 11 września na terenie Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, ul. Świerkowa 4

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

25 czerwca (niedziela), g. 17.00 – spacer Co w ursynowskiej trawie piszczy?

Spacer po okolicach Parku przy Bażantarni stanowi pretekst do zwrócenia uwagi na przyrodę znajdującą się w najbliższej okolicy. Uczestnicy poznają ciekawostki na temat roślin i ekosystemu, w jakim wszyscy funkcjonujemy. Na spacer zapraszamy rodziny z dziećmi. Mile widziani są również czworonożni przyjaciele

15 lipca (sobota), g. 17.00 – spacer Co w wilanowskiej trawie piszczy?

Czy można znaleźć piękne fragmenty przyrody w tak młodej dzielnicy jak Wilanów? Przecież brak tu starych drzew, ogrodów i skwerów, a jeszcze kilkanaście lat temu rozpościerały się tu pola.

W czasie spaceru „Co w wilanowskiej trawie piszczy?” wspólnie sprawdzimy, jakie zwierzęta i rośliny zakolonizowały dzielnicę która, (podobno) jest tą częścią Warszawy bez przyrody. Sprawdzimy jak nowe budynki kolonizują ptaki. Odwiedzimy pliszki, które już rok temu zamieszkały na budynku dzielnicy Wilanów. Zobaczymy czy dzwońce karmią jeszcze młode, a kulczyki dalej zajadle śpiewają ze szczytów tuj.
Patrząc w górę będziemy podążać za jerzykami i oknówkami. A gdy spojrzymy pod nogi, poznamy tak wspaniale odporne rośliny jak: rdest ptasi, życicę trwałą lub babkę zwyczajną.

Spotykamy się na skwerze u zbiegu ulic Klimczaka i Przyczółkowej – obok Urzędu Dzielnicy.

20 sierpnia (niedziela), g. 10.30-13:30 – warsztaty Zanurzeni w zieleni! Kąpiel leśna dla początkujących i nie tylko.

Zapraszamy na spacer, podczas którego będziemy się zanurzać w naturalnym pięknie Rezerwatu Las Kabacki. Przewodnikami będą nasze zmysły i emocje. Pozwolimy sobie uważnie obserwować naturę, zapoznawać się z jej niektórymi zapachami, fakturami i smakami. Wspólnie zastanowimy się, czy czujemy się częścią przyrody i jaką odgrywa ona rolę w naszym życiu. Zwrócimy też uwagę na to, jak zmysłowe doświadczanie lasu wspiera ruch ku relacji – z sobą, z naturą i z innymi.

Warsztaty poprowadzi Dominika Witkowska – psychoterapeutka, ekoterapeutka, autorka warsztatów rozwojowych na łonie natury, facylitatorka ekoterapii opartej na uważności i procesów grupowych dotyczących ekopsychologii.

Grupa: maksymalnie do 15 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału!

Wstęp wolny. Przed wzięciem udziału prosimy o wypełnienie formularza.

 

 


Zapoznaj się z oświadczeniem dotyczącym udziału w wydarzeniach towarzyszących wystawie „Odetchnąć pięknem” oraz zgodą na przetwarzanie wizerunku - podczas wydarzenia będziemy prosili o ich podpisanie

 

Na wszystkie pytania odpowiadamy pod adresem: odetchnacpieknem@mt514.pl

 

 

Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Geocaching Warszawa, Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

Partnerzy medialni: Urząd m.st. Warszawy Dzielnica Wilanów, cowWilanowie.pl

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

RELACJE