Przejdź do głównej zawartości strony

WYSTAWA VAN GOGHA W WILANOWIE – PRZEDŁUŻONA!

W związku z zainteresowaniem wystawą „Wiejskich chat pośród drzew” – jedynego w polskich zbiorach obrazu Vincenta van Gogha – ekspozycja w Wilanowie zostaje przedłużona do 27 kwietnia 2025 r.! Historię zawiłych losów obrazu, kulisy badań oraz konserwacji na tle biografii artysty uatrakcyjni dodatkowo wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości (VR). Zapraszamy do Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

MT 5,14 | MUZEUM JANA PAWŁA II I PRYMASA WYSZYŃSKIEGO

ul. Prymasa Augusta Hlonda 1
02-972 Warszawa

Zobacz na Google Maps

Obraz Wiejskie chaty pośród drzew jest jednym z pierwszych obrazów stworzonych przez van Gogha. Jest także jedynym obrazem Holendra, który znajduje się w polskich zbiorach. Dzieło powstało w okolicach Hagi we wrześniu 1883 r., pochodzi z okresu holenderskiego słynnego malarza. Losy obrazu rozeszły się na zawsze z losami artysty po tym, gdy wyjechał on do Francji. Dzisiaj jest prezentowany w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego po gruntownych badaniach i konserwacji, przeprowadzonych we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie. Na wystawie otwartej w kwietniu br. ukazujemy też drogę Wiejskich chat pośród drzew z Holandii do sal muzealnych w Warszawie.

Wystawa Van Gogh. Historie jednego obrazu cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego zadecydowano o przedłużeniu wystawy czasowej aż o cztery miesiące, do końca kwietnia 2025 r. W dodatku na ekspozycji pojawiły się nowe elementy – wirtualna rzeczywistość, zainspirowana twórczością Vincenta van Gogha.


Zależy nam, żeby ten niezwykły obraz van Gogha zobaczyło jak najwięcej osób, ale też chcemy interesująco opowiedzieć jego historię, używając najnowocześniejszych narzędzi.

Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Wizualizacja, stanowiąca video sferyczne, będzie stanowić próbą rekonstrukcji przestrzeni ze środowiska  widocznego na naszym obrazie i połączeniem z pozostałą, artystycznie dopowiedzianą częścią otoczenia tworzącego spójną przestrzeń z kadrem obrazu. Efektem będzie realistyczny pejzaż holenderskiej wsi z 2. połowy XIX stulecia. Aplikacja zostanie wzbogacona o dźwięki otoczenia – binauralne lub stereofoniczne nagrania dźwięków przyrody, które wkomponowane w przestrzeń 3D spotęgują wrażenie przestrzenności.

W trakcie animacji odwiedzający dzięki specjalnym okularom będą eksplorowali przestrzeń obrazu. Podczas sesji VR poczują klimat pracy i życia blisko natury, co przez lata było fascynacją artysty.

W grudniu br. odbędzie się również premiera cyklu trzech podcastów o sztuce, w tym między innymi o wystawach immersyjnych, gdzie wykorzystywana jest wirtualna rzeczywistość. Podcasty będą dostępne na muzealnych kanałach Spotify oraz YouTube.

«Van Gogh. Historie jednego obrazu», prezentacja obrazu z Kolekcji im. Jana Pawła II, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, 9 grudnia 2024 r. – 27 kwietnia 2025 r.


Kuratorzy wystawy: Stefania Ambroziak, Anna Biskupska, Agata Smolnicka

Organizator wystawy: Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Wystawa została objęta honorowymi patronatami: Marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni oraz Burmistrza Dzielnicy Wilanów Ludwika Rakowskiego.

Partnerzy projektu: Muzeum Narodowe w Krakowie, Dzielnica Wilanów

Patroni medialni: RMF FM, TVP Kultura, Rynek & Sztuka


Projekt sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Ekspozycję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania «Organizacja wystawy czasowej obrazu Vincenta van Gogha».

REGULAMIN UŻYTKOWANIA OKULARÓW VR.pdf [64 KB]