Przejdź do głównej zawartości strony

VAN GOGH. HISTORIE JEDNEGO OBRAZU

„Van Gogh. Historie jednego obrazu” to wystawa jedynego w polskich zbiorach obrazu Vincenta van Gogha – holenderskiego mistrza postimpresjonizmu; jednego z najwybitniejszych artystów XIX stulecia. Dzieła artysty można podziwiać aktualnie w muzeach na całym świecie, a od 26 kwietnia także w Polsce, w naszym Muzeum.

MT 5,14 | MUZEUM JANA PAWŁA II I PRYMASA WYSZYŃSKIEGO

ul. Prymasa Augusta Hlonda 1
02-972 Warszawa

Zobacz na Google Maps

Obraz Wiejskie chaty pośród drzew jest jednym z pierwszych obrazów stworzonych przez van Gogha. Powstał w okolicach Hagi we wrześniu 1883 roku, zatem pochodzi z okresu holenderskiego słynnego malarza. Losy obrazu rozeszły się na zawsze z losami artysty po tym, gdy wyjechał on do Francji. Na wystawie zostanie więc ukazana droga Wiejskich chat pośród drzew z Holandii do sal muzealnych w Warszawie.

Z zapomnianej pracowni

Wystawa pokaże również pełną perypetii historię obrazu, która została odtworzona przez Stefanię Ambroziak z Mt 5,14. Praca odnaleziona 13 lat po śmierci van Gogha, zanim trafiła do warszawskiego Muzeum przeszła długą drogę: przechowywana latami na strychu, zakupiona przez handlarza starociami, a następnie krawca, niemal przypadkowo uniknęła zniszczenia. Płótno do dzisiaj nosi ślady tych zaskakujących przygód.

Badania w LANBOZ

Ekspozycja w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego odbywa się po interdyscyplinarnych badaniach w Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ) i procesie konserwacji obrazu przeprowadzonej przez Pracownię Konserwacji Malarstwa przy Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Wystawę podzielono na dwie części: w pierwszej zwiedzający będą mogli zobaczyć wczesne dzieło van Gogha, w drugiej natomiast poznać związane z nim wątki historyczno-edukacyjne. Będą to m.in. kulisy badań i konserwacji obrazu oraz tajniki pracy Vincenta van Gogha – sposób mieszania farb oraz podejście do kwestii koloru. We wczesnym okresie swojej twórczości artysta skupiony był na ciemnych, zgaszonych barwach, sympatyzował bowiem wówczas z tzw. szkołą haską.

Wystawa odkryje przed zwiedzającymi również budowę obrazu i pokaże zachowane do dziś jego cechy charakterystyczne świadczące o pochodzeniu dzieła. Ważny element będzie stanowić także opowieść o holenderskiej pracowni van Gogha. Losy obrazu rozeszły się na zawsze z losami artysty po tym, gdy wyjechał on do Francji. Na wystawie zostanie więc ukazana droga Wiejskich chat pośród drzew z Holandii do sal muzealnych w Warszawie.

Van Gogh. Historie jednego obrazu, prezentacja obrazu z Kolekcji im. Jana Pawła II, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, 26 kwietnia – 8 grudnia 2024  r.

Kuratorki wystawy: Stefania Ambroziak, Anna Biskupska, Agata Smolnicka

Organizator wystawy: Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Wystawa została objęta honorowymi patronatami: Marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni oraz Burmistrza Dzielnicy Wilanów Ludwika Rakowskiego.

Partnerzy projektu: Muzeum Narodowe w Krakowie, Dzielnica Wilanów

Muzeum Narodowe w Krakowie New Logo PNG vector in SVG, PDF, AI, CDR formatDzielnica Wilanów

Patroni medialni: RMF FM, TVP Kultura, Rynek & Sztuka

Plik:RMF FM logo.svg – Wikipedia, wolna encyklopedia  TVP Kultura - Program TV  O nas | Portal Rynek i Sztuka

Ekspozycję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania «Organizacja wystawy czasowej obrazu Vincenta van Gogha».

 

fot. Mt 5,14/Krzysztof Staniszewski


Nad wystawą „Van Gogh. Historie jednego obrazu” od wielu miesięcy pracuje zespół kuratorski Mt 5,14, w składzie:

ANNA BISKUPSKA – absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach filologii polskiej oraz stosunków międzynarodowych. Kontynuowała studia w Szkole Głównej Handlowej na kierunku zarządzanie w kulturze oraz w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Z muzealnictwem związana od 2017 r. Odpowiadała za produkcję wystawy stałej Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, kierując działem wydawniczym oraz współtworząc wiele wystaw czasowych, w tym „Dziesięć znaków” oraz „Czas to miłość”, która została nagrodzona przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej. Jest autorką programu edukacyjnego „Reakcje na abstrakcje”, związanego z twórczością Stefana Gierowskiego. Od 2023 r. jest kierownikiem Oddziału Kolekcja im. Jana Pawła II w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

STEFANIA AMBROZIAK – historyk sztuki, absolwentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej oraz Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Sprawuje opiekę merytoryczną nad Kolekcją im. Jana Pawła II w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, gdzie we wsparciu ze specjalistami z innych ośrodków badawczych prowadzi interdyscyplinarne badania nad atrybucją i proweniencją obiektów.

AGATA SMOLNICKA – absolwentka studiów na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się grafiką artystyczną, akwarelą, introligatorstwem i projektowaniem graficznym. Była członkiem zespołu konserwującego zbiór polskich plakatów w Towarzystwie Historyczno-Literackim w Paryżu w ramach projektu ratowania polskiej spuścizny poza granicami kraju. Brała udział w wielu projektach i pracach konserwatorskich z zakresu profilaktyki konserwatorskiej w kraju. Była konserwatorem zbiorów filmowych w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym, obecnie pracuje w Oddziale Kolekcja im. Jana Pawła II w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.