Przejdź do głównej zawartości strony

OFERTA DLA SZKÓŁ

Oferta edukacyjna skierowana jest do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zajęcia prowadzone są przez zespół animatorów i edukatorów. Ich celem jest zainteresowanie młodzieży historią, sztuką i rozwojem społecznym. Wspieramy kompetencje interpersonalne i umiejętność współpracy.

oferta_edukacyjna_Mt514_Muzeum-Jana-Pawla-II-i-Prymasa-Wyszynskiego_v2.pdf [674 KB]

MÓJ MUZEALNY NIEZBĘDNIK

Zbiór ciekawostek, zadań i wyjaśnień, które pomogą naszym młodym gościom zapoznać się z naszą wystawą

Pobierz nasz niezbędnik.png [131 KB]

Aktualności

Image

KONKURS „PROWADŹ NAS ŚW. JANIE PAWLE II!”

Parlamentarny Zespół ds. Dziedzictwa św. Jana Pawła II organizuje konkurs plastyczny i filmowy poświęcony swojemu patronowi. Współorganizatorami przedsięwzięcia są Konferencja Episkopatu Polski oraz Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Image

STARY ŻOŁNIERZ I STARY KAPŁAN

Kiedy okazało się, że niemiecki pisarz Ernst Jünger we wrześniu 1996 r. przeszedł na katolicyzm, wielu miłośników jego pisarstwa było zaskoczonych. Wcześniej uważano, że Jünger niejako „przezwyciężył” tradycyjną religię dzięki swoistej „nowej teologii”, którą stanowiła refleksja mitologiczna, że przecież, jak ktoś napisał, był on bardziej „homo mythologicus” niż „homo religiosus”. Stąd konwersja była dla wielu tak zaskakująca. Czy mogli mieć z nią coś wspólnego papież Jan Paweł II oraz pewien czeski duchowny?

Image

WIERZYŁ W MIŁOŚĆ I CZŁOWIEKA

„Kiedy siostra Czacka chorowała, prymas mówił: «Nasza matka jest jak dąb, który wrósł w ziemię swoim dziełem, pracą, modlitwą, ogromnym trudem, niesłychanym poświęceniem, olbrzymią ofiarą. Ten dąb głęboko zapuścił korzenie w glebę tej ziemi i w glebę naszych dusz»”. O prymasie Stefanie Wyszyńskim i matce Róży Czackiej oraz o tym, jak opowiadać ich historię młodym ludziom, mówił w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Image

13 MAJA 1981: ZAMACH NA PAPIEŻA

W środę 13 maja 1981 r. dochodzi do zamachu na Jana Pawła II, turecki zamachowiec Mehmet Ali Ağca rani papieża strzałem z pistoletu w brzuch oraz rękę. Do dziś nie zostały wyjaśnione wszystkie okoliczności tego wydarzenia, nie zostali także ukarani jego faktyczni inspiratorzy. Znany pisarz i publicysta Alfred Łaszowski (1914–1997) również nie mógł ich znać, ale podniesienie ręki na następcę św. Piotra sprowokowało go do napisania eseju, w którym zamach stał się pretekstem do rozważań nad kondycją współczesnego świata i człowieka. Rozważań, dodajmy, zadziwiająco aktualnych także dzisiaj.

Image

TEN, KTÓRY POSYPYWAŁ RANY SOLĄ

Pisarz, kompozytor, krytyk muzyczny i publicysta, nazywany pierwszym felietonistą Rzeczypospolitej. Przez prawie 45 lat publikował felietony w „Tygodniku Powszechnym”, podpisując je po prostu: KISIEL. Mało kto wie, że ich wiernym czytelnikiem był prymas Stefan Wyszyński. 30 lat temu, 27 września 1991 roku, odszedł Stefan Kisielewski.