Przejdź do głównej zawartości strony

O MUZEUM

Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze [Mt 5,14]

Nie ukryje się też położone na górze Muzeum.

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego to jedno z najwyżej i najbardziej oryginalnie usytuowanych muzeów w Polsce. Znajduje się pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Odpowiada to wysokości VIII piętra, co przy niskiej zabudowie Wilanowa pozwala poczuć się bliżej tej rzeczywistości, do której odkrywania zachęcają nasi bohaterowie.

Znajdź słowa ważne dla siebie

Ekspozycja główna to realistyczne spotkanie z Karolem Wojtyłą i Stefanem Wyszyńskim. Obaj opowiadają o swoim dzieciństwie, rodzinach, powołaniu i drodze w Kościele. Dzięki cytatom i filmom nie są tylko hierarchami Kościoła, ale też stają się żywymi nauczycielami. Ich postawy wobec rodzinnych tragedii, których obaj doświadczyli, reakcje na trudne historyczne wydarzenia i stosunek wobec prześladowców mogą się okazać inspirujące w swojej uniwersalności.

Historia i sztuka

Okres życia naszych bohaterów to jednocześnie granice historyczne muzealnej narracji. Lata narodzin prymasa i śmierci papieża 1901–2005 obejmują cały wiek XX. To burzliwy czas zaborów, odzyskania niepodległości, wojna światowa, Polska Ludowa, ruch Solidarności i czas wolności. Tło historyczne jest stałym elementem wystawy, której część merytoryczną wspiera także sztuka. Prace Jerzego Kaliny, Aldony Mickiewicz, Stefana Gierowskiego, Doroty Zemły czy Piotra Młodożeńca ilustrują najważniejsze tematy ekspozycji, budując jej atmosferę i skłaniając do artystycznej refleksji.

Zapraszamy do zwiedzania

Architektura narzuca specyficzną ścieżkę zwiedzania opartą na planie koła. Ponad dwa tysiące metrów kwadratowych jest podzielonych na kilkanaście stref merytorycznych: DOM, POLSKA, KRAKÓW, OKUPACJA, BĘDZIESZ MIŁOWAŁ, DIALOG?, MAMO!, ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ, SOBÓR, POKÓJ ŁEZ, PONTIFEX, MIASTU I ŚWIATU oraz DEKALOG. Każda z nich stanowi osobną przestrzeń akustyczną, pozwalającą na prezentację wielkoformatowych projekcji, które razem z artefaktami i dziełami sztuki tworzą niezwykłą całość.

PROJEKTY DOFINANSOWANE

Zapoznaj się z projektami dofinansowanymi, zrealizowanymi w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

PROJEKTY DOFINANSOWANE