Przejdź do głównej zawartości strony

XVII ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA W WILANOWIE

W niedzielę 2 czerwca odbędzie się XVII Święto Dziękczynienia. W tym roku będzie przebiegało pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. To nawiązanie do postaci św. Jadwigi Królowej, patronki Polski, której relikwie zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej.

niedziela

ŚWIĄTYNIA OPATRZNOŚCI BOŻEJ

ul. Prymasa Augusta Hlonda 1
Warszawa

Zobacz na Google Maps

– Jej życie pokazuje, że każdy z nas może na swój sposób służyć drugiemu człowiekowi, wychodząc naprzeciw tym, którzy doświadczają ubóstwa nie tylko w sensie materialnym, w wymiarze duchowym, ale i w znaczeniu deficytu głębokich więzi, wartościowych relacji, a nawet czasu dla bliskich mówi kard. Kazimierz Nycz. – Każdy może służyć innym na różne sposoby w zależności od swojego stanu: jako kapłan, siostra zakonna, rodzice, dzieci – każdy z nas może czynić to zarówno, budując relacje, więzi w środowiskach, w których żyjemy, pracujemy, działamy, jak i niosąc pomoc materialną potrzebującym. Dlatego zapraszam do pielgrzymowania z relikwiami patronki Polski z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej, uczestnictwa we Mszy Świętej dziękczynnej i radosnego celebrowania XVII Święta Dziękczynienia – zachęca metropolita warszawski.

PATRONKA POLSKI

Św. Jadwiga Królowa jest nie tylko patronką Polski, ale także rodzin, matek oczekujących potomstwa i w połogu, młodzieży, misjonarzy, uczelni wyższych, sprawujących władzę, misjonarzy, archidiecezji krakowskiej. Święto Dziękczynienia, obchodzone już po raz 17, będzie okazją do uczczenia 650. rocznicy jej urodzin. W tym roku przypada także 25. rocznica beatyfikacji bł. Edmunda Bojanowskiego oraz 40. rocznica śmierci bł. Jerzego Popiełuszki. Relikwie obu Mężów Bożej Opatrzności są już od ponad 10 lat czczone w wilanowskim Sanktuarium.

Święto Dziękczynienia tradycyjnie rozpocznie się 10-kilometrową pieszą pielgrzymką, która wyruszy o godz. 8.00 z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. W samo południe rozpocznie się Msza Święta, której przewodniczyć będzie kard. Grzegorz Ryś. Po liturgii ok. godz. 14.00 na wszystkich czeka wiele atrakcji, koncerty, Ruchomy Teatr XXI Wieku dla Dzieci oraz specjalnie przygotowane na to wydarzenie Miasteczko dla Dzieci z rodzinną grą terenową Okulary wiary: dzieci wraz z rodzicami przeniosą się do czasów rycerskich walk, muzyki dawnej, wykonywanej na barokowej gitarze czy lirze korbowej, znajdą się na chwilę w komnacie Królowej, poznają obyczaje i średniowieczny etos. Uczestnicy gry udadzą się na spacer po ogrodzie bł. Edmunda Bojanowskiego, a także odkryją wartości, którymi żył bł. Jerzy Popiełuszko, tworząc „drzewo dobrych uczynków”. Nie zabraknie radości z zabaw ruchowych animowanych przez żonglerów i szczudlarzy oraz pląsów między ogromnymi mydlanymi bańkami.

O godz. 15.00 wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a w niebo uniosą się baloniki z napisem „Dziękuję”. Święto Dziękczynienia to także okazja do zwiedzania Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które tradycyjnie już jest oficjalnym partnerem Święta.

NOWE RZEŹBY

Uczestnicy XVII Święta Dziękczynienia zobaczą w Wilanowie nowe rzeźby: św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego. Ich popiersia z brązu po obu stronach prezbiterium będą stanowić zwieńczenie korony świętych, czczonych w wizerunkach i relikwiach w nawie bocznej Świątyni Opatrzności Bożej. Rzeźby wykonał prof. Adam Myjak.

– W tym miejscu pragniemy nie tylko dziękować Bogu za wolność naszej Ojczyzny, ale także za wielkich Polaków, którzy na wieki zapisali się w dziejach Polski i świata, zarówno za zastępy świętych i błogosławionych, jak i tych, których miłość i oddanie zna tylko Bóg – mówi kard. Kazimierz Nycz, który podczas XVII Święta Dziękczynienia poświęci nowe figury.

ŚWIĘTO MUZYKI

Od godz. 14.30 na uczestników czekają występy artystów, m.in. Chóru Gospel pod przewodnictwem Piotra Pawlickiego, autora piosenek (m.in. Bo kocham), dyrygenta i laureata ogólnopolskich festiwali muzycznych. Jego chór składa się z uczestników programów telewizyjnych Must Be The Music, The Voice of Poland, Bitwa na głosy, a on sam wystąpił w programie Mam talent!. Wielu radosnych przeżyć dostarczy skład hiphopowy Muode Koty.

Ważnym punktem będzie kantata Światło Prawdy – wrażliwość Miłości o bł. Edmundzie Bojanowskim, skomponowana przez Huberta Kowalskiego, kompozytora i absolwenta dyrygentury chóralnej, twórcy ICON Orkiestry, złożonej głównie ze studentów i absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej. Muzyka odwołuje się do polskiego dziedzictwa kulturowego oraz do polskiej tradycji pieśni liturgicznych. Szczególnym elementem są wplecione w kantatę piosnki wiejskie autorstwa samego Edmunda Bojanowskiego. W utworze wybrzmią także słowa bł. Stefana Wyszyńskiego, bł. Edmunda Bojanowskiego oraz św. Jana Pawła II.

Kantatę wykonają: Elżbieta Wróblewska – mezzosopran, Basia Pospieszalska – śpiew, Marcin Jajkiewicz – śpiew, Ksawery Szlenkier – narrator, Joachim Mencel – lira korbowa, Michał Bąk – kontrabas oraz Szymon Tadla – cymbały. Solistom towarzyszyć będą ICON Choir, ICON Orkiestra, schola dziecięca oraz Chór Sióstr Służebniczek.

O godz. 20.00 w przestrzeni głównej Świątyni wystąpi Darek „Maleo” Malejonek z przyjaciółmi.

Zaproszenie na koncert można pobrać w serwisie Centrum Opatrzności Bożej.