Przejdź do głównej zawartości strony

WYSTAWA OBRAZÓW KOLEKCJI IM. JANA PAWŁA II Z OKAZJI 50. ROCZNICY POWSTANIA MIASTA HIGASHI-HIROSHIMA

W Muzeum Sztuki w japońskim Higashi-Hiroshima prezentowana jest wystawa obrazów z Kolekcji im. Jana Pawła II. To ponad 60 dzieł stanowiących wizerunki kobiet, obejmujących 4 stulecia malarstwa europejskiego od renesansu po barok, rokoko i czasy współczesne.

MUZEUM SZTUKI, HIGASHI-HIROSHIMA

9-1 Saijosakaemachi
Higashi-Hiroshima
739.0015 Hiroshima
Japonia

Zobacz na Google Maps

Prezentowane na wystawie dzieła skupiają się na wizerunkach kobiecych w różnorodnych ujęciach: scenach biblijnych z Matką Bożą i Dzieciątkiem oraz historiach świętych, scenach mitologicznych i portretach. Dwie pierwsze grupy odpowiadają głównym źródłom tematycznym sztuki, które jednocześnie stanowią fundament europejskiej cywilizacji. Przez wieki artyści Starego Kontynentu czerpali właśnie z Pisma Świętego oraz mitów starożytnej Grecji i Rzymu. Bogactwo opisanych w nich kobiecych postaci przekładało się na mnogość ich przedstawień w całej historii sztuki średniowiecznej i nowożytnej. Obok tematów religijnych i mitologicznych szczególną uwagę zwraca galeria portretów, która daje okazję do retrospektywnego spojrzenia na sposób tworzenia wizerunków na przestrzeni wieków, od szesnastego do dziewiętnastego.

Kolekcja im. Jana Pawła II, znajdująca się w warszawskim Oddziale Mt 5,14, nie jest w chwili obecnej dostępna dla zwiedzających, dlatego tych, którzy na swoją wakacyjną destynację obrali egzotyczną Azję, zachęcamy do skorzystania z wyjątkowej okazji i zapoznania się z naszymi zbiorami.

Partnerem projektu jest Instytut Polski w Tokio.

Logo Instytutu Polskiego w Tokio