Przejdź do głównej zawartości strony

WYSTAWA „GAUDE MATER POLONIA. JAN PAWEŁ II W OJCZYŹNIE. 2–10 CZERWCA 1979”

W tym roku przypada 45. rocznica pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej zapraszamy do odwiedzenia wystawy „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979”, przypominającej to historyczne wydarzenie.

PLAC PIŁSUDSKIEGO

pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Warszawa

Zobacz na Google Maps

Pielgrzymka papieża do Polski była wyjątkowa pod wieloma względami, ale Polacy zapamiętali ją przede wszystkim ze słów, które Jan Paweł II wypowiedział podczas homilii na ówczesnym placu Zwycięstwa w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi!… Tej ziemi!”. Faktycznie, wizyta papieża Polaka miała niebawem zmienić oblicze Polski, Europy i świata.

Wystawa Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979 zaprezentuje na kilkudziesięciu wielkoformatowych planszach archiwalne fotografie wykonane na szlaku papieskiej pielgrzymki, w Warszawie, Gnieźnie, Częstochowie, Krakowie, Górze Kalwarii, Wadowicach, Oświęcimiu i Nowym Targu. Prezentacji towarzyszyć będzie wierna rekonstrukcja słynnego Stara 660 Papamobile, zbudowana z oryginalnych części, która na co dzień znajduje się Muzeum Samochodu Papieskiego Jana Pawła II w Kielcach. Świadkowie i uczestnicy spotkań z papieżem sprzed 45 lat będą mogli opowiedzieć do kamery o swoich wspomnieniach i  emocjach towarzyszących pielgrzymce.

Wystawie towarzyszą projekcje filmu dokumentalnego Dziewięć dni, które zmieniły Polskę, wykorzystującego fragmenty głośnego filmu Pielgrzym z 1979 r. w reż. Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, uzupełnione wypowiedziami Piotra Dmitrowicza, dyrektora Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.