Przejdź do głównej zawartości strony

VAN GOGH. JAK NARODZIŁ SIĘ GENIUSZ?

Zapraszamy na kolejny wykład, organizowany w Mt 5,14 przy okazji trwającej wystawy „Van Gogh. Historie jednego obrazu”. O tym, jak narodził się geniusz, którego dzieła do tej pory podziwiają ludzie na całym świecie opowie historyk sztuki Przemysław Głowacki.

czwartek

MT 5,14 | MUZEUM JANA PAWŁA II I PRYMASA WYSZYŃSKIEGO

ul. Prymasa Augusta Hlonda 1
02-972 Warszawa

Zobacz na Google Maps

Za życia Vincenta van Gogha niewielu było artystów, którzy tworzyli równie radykalne i nowatorskie dzieła. Po śmierci stał się inspiracją dla kolejnych pokoleń malarzy i prekursorem rozwijającego się w XX stuleciu ekspresjonizmu. Ostatecznie podbił serca szerokiej publiki, która do tej pory podziwia jego dzieła.

Co ciekawe, uwielbiane powszechnie obrazy, które zmieniły bieg historii sztuki, powstały w ciągu ostatnich czterech lat życia artysty. A co tworzył Vincent van Gogh wcześniej? Początki krótkiej kariery malarza pozostają mało znane, a przecież właśnie wtedy ukształtowały się jego cele artystyczne oraz pojawiły się tematy, które wykorzysta i rozwinie w swoim dojrzałym okresie.

Wstęp wolny!


PRZEMYSŁAW GŁOWACKI jest historykiem sztuki, który od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Wykłada na Akademii Sztuk Pięknych oraz jest edukatorem muzealnym. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie pełnił obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Obecnie współpracuje z licznymi instytucjami kultury, m.in. z Zamkiem Królewskim w Warszawie, gdzie prowadzi swój autorski kurs historii sztuki. Jest jednym z pomysłodawców oraz organizatorów projektu Wyprawy ze Sztuką. Był jednym z założycieli Forum Edukatorów Muzealnych oraz współinicjatorem polskiej edycji międzynarodowej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki. W 2007 r. otrzymał odznakę Zasłużonego dla Kultury Polskiej. Prowadzi popularny portal o sztuce, muzeach i wystawach ArtDone.

Wydarzenie sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU w ramach Krajowego Planu Odbudowy.