Przejdź do głównej zawartości strony

NASZE MUZEUM NA WERNISAŻU W SULEJÓWKU

Wystawa Jesteśmy w Europie, przygotowana przez Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Fundację Mosty, zaprezentowana została teraz w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku. Wernisaż inaugurujący wystawę miał miejsce 24 lutego, a więc dokładnie w drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę, choć – jak podkreślali organizatorzy – należałoby mówić o 10. rocznicy, gdyż to w 2014 r. Rosja zaatakowała Donbas i Krym, a klasycznym działaniom militarnym towarzyszyła wojna hybrydowa. Prezentacji wystawy towarzyszył pokaz filmów dokumentalnych Polacy z Donbasu oraz Wiara. Nadzieja. Miłość w reż. Magdaleny Juszczyk.

wtorek

Wystawę otworzyli przedstawiciele Mt 5,14, dr Justyna Chrabka i dr Edgar Sukiennik, którzy opowiedzieli o przygotowaniu wystawy podejmując przy tym dwie zasadnicze kwestie: dlaczego Ukraina była ważna dla Jana Pawła II i dlaczego dzisiaj jest szczególnie ważna dla nas. Podkreślali, że papież wspierał Ukrainę wierny jej europejskiej tożsamości. Akcentował jej chrześcijańską tradycję zapoczątkowaną chrztem Rusi Kijowskiej w 988 r. oraz dziękował jej, że broniła Europy w heroicznej walce przeciwko najeźdźcom.

Drugą część obchodów wypełniła projekcja produkcji Polacy z Donbasu oraz Wiara. Nadzieja. Miłość – filmowych opowieści o tożsamości Polaków powracających ze wschodniej Ukrainy. W pokazie uczestniczyła reżyser obu filmów, Magdalena Juszczyk. Głos zabrał także Arkadiusz Śliwa, prezydent Sulejówka, który podziękował organizatorom za możliwość obejrzenia wystawy, a mieszkańcom swego miasta za wsparcie, jakiego od dwóch lat udzielają ludności ukraińskiej.

Przygotowana przez Mt 5,14 wystawa plenerowa Jesteśmy w Europie ukazuje zdjęcia współczesnej Ukrainy na tle cytatów Jana Pawła II o historii, kulturze i tożsamości tego kraju. Można ją oglądać przed Miejskim Domem Kultury w Sulejówku do 7 kwietnia 2024 r.

Obraz Główny: