Przejdź do głównej zawartości strony

KOLĘDA NADZIEI W MT 5,14

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają we środę 27 grudnia o godz. 16.00 na wyjątkowy koncert pt. Kolęda nadziei. Obok popularnych kolęd i pastorałek, w Muzeum będzie można usłyszeć również kolędy okupacyjne i obozowe.

środa

WYSTĄPIĄ:

Barbara Pospieszalska – śpiew

Krzysztof Pawłocki – gitara

Michał Sasinowski – saksofony

Maksymilian Kreft – perkusja

Michał Bąk – kontrabas

Bóg narodził się w ubogiej stajni – w rodzinie, której nie chciano przyjąć pod dachy domostw. Radość z nowego życia mieszała się zapewne z lękiem. Podobnie jak w przypadku Polaków, którym przyszło spędzić Boże Narodzenie samotnie, w niewoli lub poza granicami kraju. Świętowanie Narodzin Zbawiciela przyćmiewały niepewność i strach.

Stało się jednak tak, że duch polski przezwyciężył własną niemoc i plany okupantów, bo gdy Bóg się rodzi „moc truchleje”, „ogień blaknie”, a „blask ciemnieje”. Polacy mogli mieć nadzieję, że dotykające ich zło kiedyś przeminie, że sprawiedliwości stanie się zadość.

Wydarzenia historyczne, ważne momenty w historii narodu zawsze znajdowały odzwierciedlenie w sztuce. W trudnych chwilach ludzie próbują szukać ukojenia w tworzeniu, chcąc oddać przeżywane przez siebie emocje. Święta Bożego Narodzenia zwykle wiążą się z pięknymi chwilami spędzonymi w gronie najbliższych, do których wraca się przez całe życie. Dla wielu wspólnie śpiewane kolędy to symbol rodzinnego zjednoczenia.

W trakcie koncertu Kolęda nadziei usłyszymy znane kolędy i pastorałki, ale również te mniej popularne, patriotyczne, przywracające pamięć o trudnych momentach w historii Polski, kiedy naród musiał walczyć o przetrwanie, jak Kolęda katyńska, Kolęda zła czy Kolęda warszawskich powstańców.

Teksty tych kolęd powstawały w miejscach niekojarzących się z radosnym obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia – w bombardowanych miastach, łagrach albo w obozach jenieckich. Towarzyszące więźniom i jeńcom pragnienie przetrwania nieludzkich warunków, odrodzenia nadziei i łączenia się w czasie świątecznym z rodziną znajdowało wyraz w grafikach, rysunkach i kartkach świątecznych z życzeniami przepełnionymi tęsknotą za wolnością i bliskimi.

Wstęp na koncert Kolęda nadziei jest wolny. Prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres: wydarzeniakulturalne@ipn.gov.pl.

Plik:Logo IPN.jpg – Wikipedia, wolna encyklopedia