Przejdź do głównej zawartości strony

DZIEŃ SYBIRAKA

17 września – w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę z 1939 r. – obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka, który upamiętnia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz w inne części Związku Sowieckiego. W tegoroczne obchody, trwające przez cały wrzesień 2024 r., włączy się także Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

wtorek

MIEJSKI DOM KULTURY, SULEJÓWEK

ul. Wojciecha Bogusławskiego 14
Sulejówek

Zobacz na Google Maps

PROGRAM

godz. 10.00 lekcja muzealna połączona z projekcją filmu dokumentalnego Dzięki za wszystko Bogu (reż. Grzegorz Burdyński MIC)

Pokazany zostanie film dokumentalny o polskich zesłańcach, którzy przeżyli gehennę lub też zginęli z wycieńczenia podróżą i życiem w warunkach ekstremalnych. Także o polskich cmentarzach i ludziach dbających do dziś o te nekropolie. Jest to opowieść o przenikaniu się kultur, wzajemnej pomocy, najważniejszych wartościach i poszukiwaniu zagubionej ojczyzny. Po projekcji zaplanowano lekcję muzealną oraz dyskusję.

GOŚCIE SPECJALNI:

Piotr Dmitrowicz – dyrektor Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego (poprowadzi lekcję muzealną)

o. Grzegorz Burdyński MIC – marianin, misjonarz w Kazachstanie i reżyser

Magdalena Juszczyk – reżyser

godz. 12.00 złożenie kwiatów pod kamieniem pamiątkowym upamiętniającym Mariana Jonkajtysa oraz pod Krzyżem Sybiraka w Sulejówku


ŚWIATOWY DZIEŃ SYBIRAKA – święto państwowe odbywające się corocznie 17 września w rocznicę napaści sowieckiej na Polskę. Pierwsze obchody miały miejsce w 2004 r., zorganizowane przez Związek Sybiraków. 17 września 1939 r. Polska – tocząca ciężkie walki obronne z Niemcami – została zaatakowana przez Związek Sowiecki. Wspólna wojna przeciwko Polsce była wynikiem tajnego porozumienia niemiecko-sowieckiego, agresorzy podzielili między siebie strefy okupacyjne. Polacy zamieszkujący wschodnie województwa Rzeczypospolitej znaleźli się pod okupacją sowiecką i szybko stali się ofiarami terroru. Żołnierze polscy zostali zamknięci w obozach, ponad 20 tys. polskich oficerów zostało zamordowanych. Polska ludność cywilna z kolei w dużej liczbie została zesłana na wschód ZSRS, Wiele osób z powodu złych warunków życia, a także chorób i ciężkiej pracy straciło życie.