Przejdź do głównej zawartości strony

DEBATA „DZIECI JEDNEGO BOGA. ŻYDZI I JUDAIZM W DOŚWIADCZENIU KAROLA WOJTYŁY”

Wspólnie z Wydawnictwem Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego zapraszamy na debatę wokół książki Jarosława Sellina „Żydzi i judaizm w doświadczeniu Karola Wojtyły 1920-1978” (Warszawa 2024).

wtorek

MT 5,14 | MUZEUM JANA PAWŁA II I PRYMASA WYSZYŃSKIEGO

ul. Prymasa Augusta Hlonda 1
02-972 Warszawa

Zobacz na Google Maps

Zapraszamy do Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na debatę poświęconą książce Jarosława Sellina Żydzi i judaizm w doświadczeniu Karola Wojtyły 1920-1978 (Warszawa 2024).

W spotkaniu udział wezmą:

  • dr Milena Kindziuk
  • red. Barbara Sułek-Kowalska
  • dr Jarosław Sellin
  • rabin Stas Wojciechowicz

Prowadzenie: Grzegorz Polak (Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)

Jan Paweł II był papieżem, który dla dialogu Kościoła katolickiego z Żydami i judaizmem uczynił więcej niż jego poprzednicy. Źródła tych starań należy szukać w doświadczeniach osobistych Karola Wojtyły, który przez osiemnaście lat żył obok Żydów w rodzinnych Wadowicach, a z jednym z nich Jerzym Klugerem przyjaźnił się do końca życia. Podczas II wojny światowej był świadkiem Zagłady, a jako biskup i kardynał utrzymywał, jako jedyny hierarcha w Polsce, osobiste kontakty z krakowskim środowiskiem żydowskim i bronił ocalałych Żydów, których władze komunistyczne chciały wydalić z Krakowa po wojnie 6-dniowej. Książka dr. Jarosława Sellina jest pierwszą w Polsce bogato udokumentowaną publikacją, która prezentuje wątki żydowskie w doświadczeniu Karola Wojtyły. Autor omawia motywy starotestamentalne w twórczości poetyckiej młodego Wojtyły, a także działalność instytucji, z którymi był związany, a które podczas II wojny światowej pomagały Żydom

Grzegorz Polak, Mt 5,14