Podcast łączy ekspercką wiedzę i pasję do sztuki, tworząc inspirującą podróż dla słuchaczy zainteresowanych dziedzictwem kulturowym i jego przeszłością.
Odcinek 1: Jak uleczyć dzieło sztuki? Przepis na udaną konserwację
data premiery: 5 grudnia 2024 r.
słuchaj na: Spotify oraz YouTube
W pierwszym odcinku podcastu realizowanego przez Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Karolinę Greś przeniesiemy się za kulisy badań i prac konserwatorskich nad jedynym w Polsce obrazem Vincenta van Gogha Wiejskie chaty pośród drzew.
Do rozmowy o konserwacji obrazu, nie mogliśmy nie zaprosić osób, które są bezpośrednio odpowiedzialne za przywrócenie do stanu świetności obrazu Vincenta van Gogha. W odcinku zagoszczą eksperci z Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie – Katarzyna Novljaković i Dominika Tarsińska-Petruk – szczegółowo opowiadający o swojej pracy przy tym wyjątkowym dziele. Dowiemy się, jak wyglądał proces konserwacji obrazu mistrza postimpresjonizmu – od analizy materiałów przez zastosowanie najnowszych technologii aż po wyzwania związane z ochroną i eksponowaniem tak cennego dzieła sztuki.
Odcinek 2: Tajemnice kolekcji Porczyńskich. Sztuka, historia i kontrowersje
data premiery: 12 grudnia 2024 r.
słuchaj na: Spotify oraz YouTube
W kolejnym odcinku podcastu realizowanego przez Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego a prowadzonym przez Karolinę Greś, zanurzymy się w fascynującą opowieść o kolekcji Porczyńskich – jednym z najbardziej zagadkowych zbiorów sztuki w Polsce.
Tym razem gośćmi będą osoby związane z Mt 5,14, które od kilku lat bezpośrednio pracują z kolekcją oraz stworzyły wystawę Van Gogh. Historie jednego obrazu – Anna Biskupska, kierownik Kolekcji im. Jana Pawła II oraz Stefania Ambroziak, opiekun zbiorów – które przybliżą dzieje tej niezwykłej kolekcji. Dowiemy się, jak doszło do jej powstania, jakie dzieła zawiera (od mistrzów malarstwa europejskiego po kopie i dzieła inspirowane dawną sztuką) oraz dlaczego wywołuje tyle emocji w świecie sztuki i poza nim.
Podcast pozwoli także spojrzeć na kolekcję w kontekście jej miejsca w polskim dziedzictwie kulturowym. Porozmawiamy o wyzwaniach związanych z jej oceną – zarówno pod względem artystycznym, jak i prawnym – oraz o jej znaczeniu dla publiczności. To historia pełna pasji kolekcjonerskiej, ale też pytań o autentyczność, wartość i przyszłość.
Odcinek 3: VR a sztuka tradycyjna
data premiery: 19 grudnia 2024 r.
słuchaj na: Spotify oraz YouTube
W tym odcinku podcastu realizowanego przez Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprosimy na rozmowę z dr Grażyną Bastek – ekspertem z zakresu historii sztuki i nowoczesnych form jej popularyzacji.
Grażyna Bastek opowie o rewolucji, jaką w świat sztuki wnoszą wystawy immersyjne i zaawansowane technologie, takie jak rozszerzona rzeczywistość (AR), wirtualna rzeczywistość (VR) czy mapping 3D. Porozmawiamy o tym, jak te innowacyjne narzędzia pozwalają widzom dosłownie zanurzyć się w dzieła sztuki, tworząc emocjonujące i angażujące doświadczenia.
W trakcie rozmowy zgłębimy również wyzwania i szanse, jakie niesie za sobą wykorzystanie technologii w muzeach i galeriach. Czy mogą one przyciągnąć nowe pokolenia odbiorców? Czy technologia stanie się uzupełnieniem tradycyjnych metod upowszechniania sztuki, a może ich alternatywą? Dr Grażyna Bastek podzieli się refleksjami na temat tego, jak w polskich warunkach można rozwijać podobne projekty.
KAROLINA GREŚ jest historykiem sztuki oraz autorką wykładów, szkoleń, warsztatów i spacerów po wystawach. Współpracuje z największym instytucjami kultury, w tym Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Jej misją i marzeniem jest to, by jak najwięcej ludzi zyskało jasny obraz sztuki i ją pokochało.
Wydarzenie sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU w ramach Krajowego Planu Odbudowy.