Przejdź do głównej zawartości strony

NOWE SPOJRZENIE NA ORĘDZIE

Tylko przez jeden dzień będzie można oglądać w Mt 5,14 trzy dokumenty, które miały fundamentalne znaczenie dla zjednoczonej Europy i dla pojednania polsko-niemieckiego. Okazją do ich prezentacji jest 60. rocznica orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, z przełomowym zwrotem „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie…”, który zmienił sposób wzajemnego myślenia w Polsce i w Niemczech. Zapraszamy do Muzeum na debatę wokół okolicznościowej wystawy czasowej „Pojednanie dla Europy”.

wtorek

MT 5,14 | MUZEUM JANA PAWŁA II I PRYMASA WYSZYŃSKIEGO

ul. Prymasa Augusta Hlonda 1
02-972 Warszawa

Zobacz na Google Maps

Owe dokumenty to rękopis listu biskupów polskich do biskupów niemieckich skreślony ręką abp. Bolesława Kominka, ostateczna wersja orędzia wysłana przez biskupów polskich do biskupów niemieckich oraz odpowiedź hierarchów niemieckich. Będą one eksponowane w Mt 5,14 tylko przez jeden dzień, po czym na pokazywanej wystawie czasowej zostaną zastąpione faksymiliami.

Prezentacja dokumentów w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła i Prymasa Wyszyńskiego towarzyszyć będzie debata Nowe spojrzenie na orędzie, w której udział wezmą prof. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora Centrum Historii Zajezdnia, oraz Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14, i Grzegorz Polak, jego zastępca.

W debacie jednym z wątków będzie rola w powstaniu orędzia kard. Stefana Wyszyńskiego. Wprawdzie bezpośrednim autorem dokumentu był abp Bolesław Kominek, metropolita wrocławski, jednak orędzie nie mogłoby powstać bez zgody prymasa, który stał się jego gorącym propagatorem, za co spotkał się z atakami władz komunistycznych nie mogących darować hierarchom, że z ideą przebaczenia i pojednania wystąpili w imieniu Narodu Polskiego.

Celem wystawy Pojednanie dla Europy jest ukazanie znaczenia orędzia biskupów polskich do niemieckich jako części dziedzictwa zjednoczonej Europy. To przesłanie, oparte na wzajemnym przebaczeniu win, przełamywało trwający podział Europy „żelazną kurtyną” na dwa wrogie bloki – demokratyczny Zachód i komunistyczny Wschód, zdominowany przez Związek Sowiecki.

Wystawa pokazuje, że współczesna Europa zbudowana jest na pojednaniu, ponieważ wrogowie z okresu „europejskiej wojny domowej” wspólnie podjęli decyzję o budowaniu wspólnoty. Do 1989 r. projekt europejski obejmował jednak tylko zachodnią część kontynentu, ponieważ konsekwencją konfliktu były zmiany granic państwowych w Europie Środkowej, masowe przesiedlenia ludności i trwający prawie pół wieku podział Europy. Po zachodniej stronie „żelaznej kurtyny” pozostał wolny i demokratyczny świat, natomiast kraje po jej wschodniej stronie znalazły się pod dominacją Związku Sowieckiego, tracąc swoją niezależność i podmiotowość.

I właśnie od biskupów polskich zza „żelaznej kurtyny” wyszedł impuls do budowania od nowa stosunków polsko-niemieckich, opierając je na prawdzie i wzajemnym przebaczeniu win, mimo straszliwych cierpień, jakich Polska doznała od swych sąsiadów.

Wystawę Pojednanie dla Europy można będzie oglądać w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego do 15 lipca br.