Przejdź do głównej zawartości strony

ODDZIAŁ KOLEKCJA IM. JANA PAWŁA II

Kolekcja im. Jana Pawła II przy Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego składa się z 450 obrazów, rzeźb, medali, ryngrafów i obiektów rzemiosła artystycznego. Powstała jako zamysł kolekcjonera, Zbigniewa Karola Porczyńskiego, powojennego polskiego emigranta w Wielkiej Brytanii. Porczyński w latach 80 XX wieku z zakupów w brytyjskich domach aukcyjnych stworzył zbiór malarstwa, który podzielił na kategorie: ikonografia biblijna i hagiograficzna, ikonografia maryjna, malarstwo mitologiczne, portrety historyczne oraz malarstwo XIX stulecia. Ideą założycielską dla kolekcji było zatem w dominującej części zebranie religijnych motywów ikonograficznych, przy mniejszym udziale gatunku portretu, pejzażu czy scen rodzajowych.

Obiekty reprezentują pełen przekrój epok europejskiej historii sztuki, od średniowiecza, do malarstwa XX wieku. Zarówno format, technika, jak i klasa artystyczna obrazów są zróżnicowane. Kolekcja nie doczekała się jeszcze całościowego opracowania. Obecnie Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego wdraża długofalowy projekt badania naukowego zasobów kolekcji, przy wsparciu ekspertów z odpowiednich dziedzin konserwacji, proweniencji i historii sztuki. Dotychczasowe prace pozwoliły ustalić z całkowitą pewnością, że w kolekcji znajdują się dzieła m.in. Wojciecha Gersona, Vincenta van Gogha, Auguste’a Renoira, Angeliki Kauffmann i Dorothei Tanning.

Zbigniew Karol Porczyński, jako emigrant, pierwotnie gromadził zakupione obrazy za granicą. W roku 1987 podarował kolekcję archidiecezji warszawskiej, która pozostaje właścicielem zbioru do dziś. Wówczas też kolekcja została sprowadzona do Polski i otrzymała nazwę obecną: im. Jana Pawła II. Przez pewien czas funkcjonowała także pod innymi nazwami: Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II oraz nieoficjalnie jako Kolekcja Porczyńskich czy Galeria Porczyńskich. Przez długi czas można było oglądać malarstwo z kolekcji w zabytkowym budynku przy placu Bankowym w Warszawie. Od 2020 roku wszystkie obiekty znajdują się w depozycie Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Ze względu na trwające badania naukowe, kolekcja nie jest obecnie dostępna dla zwiedzających.

Obraz Główny:
Obraz Główny:
Wojciech Gerson „Chrzest Litwy” (1889)
Obraz Główny: