EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

PRZEZ WARSZAWĘ Z… WARSZAWĄ WOJTYŁY

16 czerwca 2021

fot. Mt 5,14

PRZEZ WARSZAWĘ Z… WARSZAWĄ WOJTYŁY

16 czerwca 2021

Wolontariusze Mt 5,14 wzięli udział w kolejnej odsłonie projektu edukacyjnego #WarszawaWojtyły. Przedsięwzięcie zainicjowano dwa lata temu dla uczczenia 40. rocznicy inauguracji pontyfikatu papieża Jana Pawła II.

Karol Wojtyła w latach 1958-1977 był właścicielem warszawy M20 o numerze rejestracyjnym KR-96-13. Mimo, że nigdy nie miał prawa jazdy, to regularnie opłacał składki ubezpieczeniowe i odprowadzał stosowny podatek. Samochód był dla niego niezawodnym środkiem transportu – krakowski biskup, a później kardynał, dojeżdżał nim na wizytacje parafii oraz wykłady na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Warszawa była też środkiem transportu do stolicy. W minioną sobotę wolontariusze Mt 5,14 zasiedli na tylnych siedzeniach auta i wspólnie z pracownikami Muzeum ruszyli w objazd ulic Warszawy. Trasa wiodła z królewskiego Wilanowa, gdzie mieści się główna siedziba Muzeum, dalej Traktem Królewskim aż do placu Bankowego i siedziby Oddziału Mt 5,14. Podczas licznych przystanków wolontariusze mieli okazję opowiadać mieszkańcom Warszawy o najważniejszym samochodzie bp. Wojtyły, a także o działaniach wolontariackich i edukacyjnych podejmowanych przez Muzeum.

Replikę auta bp. Karola Wojtyły wykonał na zamówienie Mt 5,14 znany mechanik Adam Klimek. TVN Turbo wyemitowało odcinki specjalne programu Samochód marzeń. Kup i zrób, w których pokazano, jak powstaje replika słynnej kardynalskiej warszawy M20.

Sponsorem projektu #WarszawaWojtyły jest Toyota Grupa CYGAN.