EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

OPOWIEŚĆ O MIESZKAŃCACH KRAKOWA

1 września 2020

OPOWIEŚĆ O MIESZKAŃCACH KRAKOWA

1 września 2020

„To jest opowieść o mieszkańcach Krakowa, którzy doświadczyli okupacji niemieckiej i sowieckiej, ale także o opowieść o Karolu Wojtyle, dla którego pięć lat wojny było być może najważniejszym w życiu okresem, kiedy stracił ojca i ostatecznie zdecydował o pójściu do seminarium”, mówił Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego podczas otwarcia wystawy Na styku trzech epok. Kraków 1939-1945 w obiektywie Pawła Bielca. W wernisażu wzięła udział prof. Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Przed wejściem na plac Świątyni Opatrzności Bożej stanęła przygotowana przez Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego wystawa unikatowych zdjęć Pawła Bielca, przedstawiających Kraków w latach 1939-1945. Fotograf utrwalił w tym krótkim czasie trzy epoki: koniec międzywojnia z wyczuwalnym nie­pokojem i mobilizacją społeczeństwa przed nadchodzącą wojną, okres okupacji niemieckiej i czas tzw. „wyzwolenia” Krako­wa przez sowiecką Armię Czerwoną.

Wybór autora zdjęć nie jest przypadkowy. W Muzeum eksponowany jest słynny portret 19-letniego Karola Wojtyły autorstwa Pawła Bielca. Pochodzi on z tableau wykonanego dla zespołu aktorskiego, w którym wtedy występował Wojtyła. Kiedy został wybrany na papieża, portret ten stał się sławny na całym świecie.

„To jest wystawa, która ma zachęcić mieszkańców Wilanowa i całej Warszawy do odwiedzenia Muzeum Jana Pawła ii i Prymasa Wyszyńskiego i jego zbiorów, wśród których znajduje się portret młodego Karola Wojtyły. Postać Jana Pawła II spina pokazywane tu trzy rozdziały historii Polski”, mówiła minister Magdalena Gawin. Do odwiedzenia Muzeum i obejrzenia odtworzonej tam pracowni Pawła Bielca zachęcał też Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14.

 

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Na styku trzech epok. Kraków 1939-1945 w obiektywie Pawła Bielca (do 30.09), wejście na plac przed Świątynią Opatrzności Bożej (Warszawa, ul. Prymasa Augusta Hlonda 1)