EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

NA POWĄZKACH U PRADZIADKÓW PAPIEŻA

1 listopada 2020

NA POWĄZKACH U PRADZIADKÓW PAPIEŻA

1 listopada 2020

Mało kto wie, że na warszawskich Powązkach znajduje się grób pradziadka Karola Wojtyły. Grobowcem rodziny Kaczorowskich od pewnego czasu opiekuje się także Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Pradziadkiem Karola Wojtyły był Mikołaj Kaczorowski (1796-1872). Urodził się i dorastał w Magnuszewie na Mazowszu, był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną, Franciszką Kurzawą, miał czworo dzieci, a z drugą, Urszulą Malinowską – siedmioro, wśród nich Feliksa Pawła, ojca Emilii, matki Karola Wojtyły.

Niemal całe życie, ponad 30 lat, przepracował w Michalowie – majątku należącym do familii Zamoyskich. Był tam m.in. fornalem, stangretem oraz szynkarzem. W 1865 roku przeprowadził się do Warszawy, gdzie przez krótki czas pracował w pałacu Zamoyskich przy Nowym Świecie. Wkrótce, ze względu na problemy zdrowotne, przeniósł się do mieszkającego w śródmieściu brata Tomasza.

Mikołaj Kaczorowski zmarł 7 lipca 1872 roku. Po żałobnej Mszy Świętej w kościele pw. św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

Feliks Kaczorowski, czyli dziadek Jana Pawła II, przeniósł się do Krakowa, gdzie był siodlarzem, wyrabiał też lub naprawiał powozy (niemal co roku w końca XIX i początku XX w. w Kalendarzach krakowskich ukazywały się reklamy jego zakładu powozów). Już w Krakowie urodziła się Emilia Kaczorowska, matka Karola Wojtyły.