EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

WYWIAD-RZEKA Z PROF. STANISŁAWEM GRYGIELEM – KSIĄŻKĄ HISTORYCZNĄ ROKU

2 grudnia 2022

Książka Historyczna Roku, fot. IPN/M. Bujak

WYWIAD-RZEKA Z PROF. STANISŁAWEM GRYGIELEM – KSIĄŻKĄ HISTORYCZNĄ ROKU

2 grudnia 2022

Znamy już laureatów 13. edycji prestiżowego konkursu Książka Historyczna Roku. Zwycięzcą w kategorii Najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku został wydany przez Mt 5,14 wywiad-rzeka z prof. Stanisławem Grygielem Żyć znaczy filozofować, przeprowadzony przez dr Marię Zboralską.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie. Zgodnie z regulaminem konkursu, mogli otrzymać je autorzy książek wydanych w języku polskim pomiędzy 1 lipca 2019 r. a 31 grudnia 2021 r. Spośród kandydatów do nagrody jury wybrało do ścisłego finału 34 książki. Podobnie jak przed 2019 r. konkursowi towarzyszyło głosowanie internetowe, w którym czytelnicy wybrali swoje ulubione książki w kilku kategoriach.

Zgodnie z regulaminem jury przyznało nagrody w 4 kategoriach. W kategorii Najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku jury uhonorowało wydaną przez Mt 5,14 książkę Żyć znaczy filozofowaćprzeprowadzony przez Marię Zboralską wywiad-rzeka z wybitnym filozofem Stanisławem Grygielem i fascynująca podróż przez jego życie oraz historię XX-wiecznej Polski. Przyjmując nagrodę w imieniu prof. Grygiela, dr Maria Zboralska – jego uczennica i zarazem autorka wywiadu – mówiła: „Na kartach tej książki spotkacie Państwo wielkich Polaków. Będziecie prowadzili rozmowy z Karolem Wojtyłą, promotorem doktoratu pana profesora Stanisława Grygiela. Będziecie spacerować po krakowskich Plantach z x. Józefem Tischnerem, recytując wiersze Norwida, Leśmiana, Tetmajera. W redakcji «Znaku» będziecie rozprawiać z panią Hanną Malewską, redaktor naczelną miesięcznika, a kościele św. Anny wysłuchacie głębokich kazań x. bp. Jana Pietraszki. Przede wszystkim jednak spotkacie pana profesora Stanisława Grygiela – wielkiego, mądrego i pięknego człowieka, który opierając się na wierze i na rozumie, na filozofii i na poezji, na nadziei i miłości uczy nas żyć. A żyć znaczy filozofować…”.

Laureaci konkursu Książka Historyczna Roku o nagrodę im. Oskara Haleckiego otrzymali statuetki i nagrody pieniężne, ufundowane przez organizatorów konkursu: Instytut Pamięci Narodowej, Narodowe Centrum Kultury, Polskie Radio oraz Telewizję Polską. Warto zauważyć, że do nagrody została nominowana także inna książka wydana przez Mt 5,14 Kto zwycięża ten miłuje autorstwa Anny Rastawickiej. Obie pozycje można znaleźć w Sklepie Mt 5,14.

Patron konkursu Oskar Halecki (1891-1973) był mediewistą, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, zajmował się dziejami średniowiecznymi Polski i Bizancjum oraz historią Europy Środkowo-Wschodniej Od 1939 r. przebywał na emigracji, był dyrektorem i prezesem Polskiego Instytutu Naukowego w Nowym Jorku. To wykład prof. Oskara Haleckiego w Rzymie zainaugurował w 1966 r. obchody Millenium Chrztu Polski.