EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

DROGA KRZYŻOWA I PIASEK

3 kwietnia 2023

"Droga Krzyżowa malowana piaskiem", fot. G. Juziak

DROGA KRZYŻOWA I PIASEK

3 kwietnia 2023

W Niedzielę Palmową w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego miało miejsce niecodzienne widowisko multimedialne. Koncert Droga Krzyżowa malowana piaskiem uczcił 18. rocznicę śmierci patrona Muzeum, papieża Jana Pawła II.

Okres Wielkiego Postu skłania nas do rozważania tajemnicy męki i śmierci Chrystusa. Niejako na nowo odkrywając to misterium, kompozytor Hubert Kowalski stworzył niezwykły utwór Drogi Krzyżowej malowanej piaskiem. Jego muzyka została oparta na tradycyjnych melodiach wielkopostnych, zaś tradycyjne rozważania kolejnych stacji Via crucis tym razem zastąpiły sceny kształtowane przez sypany piasek.

Utwór Huberta Kowalskiego został zaaranżowany na kameralny chór wielogłosowy oraz zespół instrumentalny. Szczególnym elementem artystycznym okazał się śpiew solistki – Basi Pospieszalskiej, której akompaniował znany kontrabasista Michał Bąk.

Tymczasem odbiorcy mogli doświadczyć w Mt 5,14 nieustannie zmieniających się obrazów, które towarzyszyły nastrojowej muzyce. Kompozytor i reżyser Hubert Kowalski świadomie zrezygnował ze słów na rzecz… sypania piaskiem, układającym się w biblijne i historyczne obrazy. Wyczarowała je artystka „malująca piaskiem” Katarzyna Perkowska, która jako jedna z pierwszych w Polsce zaczęła rozwijać tę technikę. Z rozłożonych na multimedialnym stole milionów ziaren piasku w trakcie koncertu układała sceny Męki Pańskiej, wśród obrazów pojawiła się także postać papieża Jana Pawła II.

Przestrzeń Mt 5,14, słynna „łódź” papieska, okazała się idealną przestrzenią do zaprezentowania Drogi Krzyżowej malowanej piaskiem. W planach organizatorów są już kolejne kameralne koncerty.