Przejdź do głównej zawartości strony

Dla dzieci 5–9 lat: „Wiewiórka Nasturcja opowiada o wędrówkach Pyzy”

Najmłodsi uczestnicy będą mieli okazję spotkać wiewiórkę Nasturcję, kukiełkową maskotkę, która opowie o Pyzie – innej bohaterce kultury popularnej, inspirowanej znanym cyklem Hanny Januszewskiej. Dzieci będą mogły odkryć cuda Polski poprzez zabawę w teatr lalkowy, nauczą się podstawowych technik teatralnych i stworzą własne kukiełki Pyzy – wyjątkową pamiątką z warsztatów.

Dla dzieci 10–14 lat: „Język bez barier. Historia Polski mową pisana”

Dla starszych dzieci przygotowaliśmy warsztaty łączące naukę języka polskiego z odkrywaniem historii Polski. Uczestnicy poznają regionalne symbole i ważne postacie, biorąc udział w grach językowych, teatrze cieni oraz zabawach ortograficznych. Zajęcia kończą się kreatywnym zadaniem – wymyślaniem nowych, unikalnych słów w języku polskim.

Dla młodzieży 15–18 lat: „Wokół Polski. Język polski biletem do domu”

Młodzież będzie miała okazję zgłębić twórczość polskich artystów tworzących na emigracji, takich jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy Czesław Miłosz. Ich dzieła zostaną przedstawione na tle muzyki Fryderyka Chopina i Henryka Wieniawskiego, a warsztaty zakończą się „kącikiem poezji”, w którym uczestnicy będą mogli wyrazić swoje myśli i emocje w poetyckim języku polskim.

Galeria „Język polski bez granic”

Każdy uczestnik i szkoła otrzyma elektroniczną galerię wspomnień z warsztatów – zdjęcia, refleksje oraz pamiątkowe przypinki z logo projektu Mt 5,14. Projekt Z językiem na plus nie tylko będzie wspierał naukę języka polskiego, ale także pomoże integrować polską młodzież na Litwie budując poczucie wspólnoty i tożsamości kulturowej. Jest to wyjątkowa okazja do odkrywania piękna polskiego dziedzictwa w twórczy i angażujący sposób.

Projekt dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej.