Spotkanie odbyło się dokładnie w III rocznicę beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, dlatego w dyskusji odwoływano się do tych dwóch wielkich postaci, których x. Jerzy Jastrzębski przyrównał do proroków, przemawiających także do nas, ludzi XXI wieku.
Przybyłych powitał Grzegorz Polak, zastępca dyrektora Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, który zwrócił uwagę na to, że Prymas Tysiąclecia odczytywał Modlitwę Pańską w sposób radykalnie ewangeliczny. Spotkanie poprowadził dr Edgar Sukiennik z Działu Wydawniczo-Naukowego Mt 5,14, który – nawiązując do faktu, że odbywało się ono w łodzi stanowiącej centralny punkt ekspozycji muzealnej – stwierdził, że modlitwa Ojcze nasz jest dla nas „arką ocalenia”.
Ksiądz Jerzy Jastrzębski, znany propagator nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego, wskazał na oboje błogosławionych, jako ludzi, którzy przyjęli całkowicie wolę Bożą w sytuacjach bardzo trudnych: matka Elżbieta stając się niewidomą, a prymas jako więzień systemu komunistycznego. Oboje rozumieli jednak, że wola Boża jest miłością, a Bóg daje nam to, co dla nas najlepsze, choć po ludzku jest to czasami trudne do przyjęcia. Dlatego też uwięziony prymas powiedział: „Bądź wola Twoja jako w niebie, tak i w Komańczy”. Kardynał – przypomniał autor książki – nie mógł być na uroczystości Ślubów Jasnogórskich w 1956 r., ale jego pusty fotel na Jasnej Górze mówił więcej, niż gdyby on sam był tam obecny. Ksiądz Jastrzębski wskazał, że w pełnieniu woli Bożej może być pomocne określenie „ascetyka otwartych oczu” Prymasa Tysiąclecia, wedle której należy odwrócić wzrok od siebie i „rozbić w sobie atom egoizmu”.
Książka x. Jerzego Jastrzębskiego Modlitwa doskonała. «Ojcze nasz» oczami prymasa Wyszyńskiego została objęta patronatem Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, można ją nabyć w Sklepie Mt 5,14.
Grzegorz Polak, Mt 5,14