Swoją działalność dokumentalisty rozpoczynał w paksowskim „Słowie Powszechnym” w czasach, kiedy Stowarzyszenie PAX było w Kościele na cenzurowanym ze względu na dwuznaczną współpracę z komunistycznymi władzami. Jednak swoim ogromnym zaangażowaniem oraz autentycznym umiłowaniem Kościoła, Ryszard Rzepecki zyskał zaufanie biskupów i duchowieństwa.
Pochodził z Wilna. Po matce był wnukiem wybitnego publicysty i premiera rządu polskiego na wychodźstwie, Stanisława Mackiewicza.
Pozostawił po sobie ponad 2 miliona zdjęć zarejestrowanych na kliszach i kilkadziesiąt tysięcy utrwalonych w formie cyfrowej. Po wyborze Karola Wojtyły na papieża udokumentował 68 podróży apostolskich Jana Pawła II. Za zdjęcie swojego życia uważał utrwalenie niezapomnianej sceny z inauguracji pontyfikatu 22 października 1978 r., przedstawiającej Jana Pawła II całującego w rękę prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego sprawuje pieczę nad spuścizną Ryszarda Rzepeckiego. Część zdjęć została zdigitalizowana, a wiele z nich można dzisiaj oglądać na ekspozycji stałej pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie.