W nawiązaniu do objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego prezentowana jest wystawa czasowa Św. Jan Paweł II i Robert Schuman. Patroni zjednoczonej Europy. Tłumaczy wizję zjednoczonej Europy wg św. Jana Pawła II oraz sługi Bożego Roberta Schumana przypominając działania, jakie obaj podejmowali na rzecz wspólnoty państw naszego kontynentu.
„Przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej stanowi doniosłe wydarzenie w kategoriach politycznych i międzynarodowych, ale także w kategoriach kulturalnych. Bardzo się cieszę, że także nasze Muzeum może mieć swój wkład w realizację programu kulturalnego polskiej prezydencji”, mówił podczas uroczystości Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14: „Wystawa poświęcona patronom zjednoczonej Europy przybliża nas do źródeł procesu integracji europejskiej i pozwala dostrzec jej faktycznych ojców”, wskazywał dyrektor Dmitrowicz.
„Św. Jan Paweł II i Robert Schumann to wyjątkowe osobowości, które swoją wiarą, determinacją, mądrością i pracą dążyły do jedności, do pokoju, którym dzisiaj możemy się cieszyć jako mieszkańcy Europy” – mówiła prezentując wystawę Bożena Żelazowska, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego: „Papież zawsze mówił o budowaniu mostów pomiędzy Zachodem i Wschodem, doceniał godność człowieka” – dodawała. Jej zdaniem wystawa jest zachętą do poznania – zwłaszcza przez młode pokolenie – postaci zarówno św. Jana Pawła II, jak i Roberta Schumana; do tego, by zobaczyć ich pracę, myśl i działania na rzecz zjednoczenia Europy.
Metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC zwrócił uwagę na aktualność słów Jana Pawła II, wypowiedzianych w Skoczowie w 1995 r., że „Polska potrzebuje dzisiaj ludzi sumienia”: „Potrzebuje ich też dzisiaj, w 2025 r. Potrzebuje ich Europa. Potrzebuje ich Kościół”, podkreślił arcybiskup. Jak ocenił, „nawet najdoskonalsze programy i projekty nie przyniosą ostatecznego i dobrego skutku, jeśli będą je realizować ludzie o pokręconych, niezadbanych, czy nie daj Boże, zdeprawowanych sumieniach”: „Także Robert Schuman był przekonany, że tylko ludzie o prawych sumieniach, wyrażających się w praktyce, w ich uczciwości, w umiłowaniu prawdy, także tej trudnej, w skłonności do pojednania, we wzajemnym szacunku – mogą doprowadzić do stworzenia prawdziwej i głębokiej wspólnoty państw i narodów. W innym przypadku będziemy mieli jedynie zbieraninę państw, a zbieranina i wspólnota to jednak nie to samo” – tłumaczył hierarcha.
„Przez całe życie aktywności obu postaci towarzyszyła myśl, żeby panował pokój, żeby Europa, która przez tak naprawdę tysiąclecia była targana ciągłymi konfliktami, wreszcie przestała przelewać bratnią krew, żeby ludzie mogli żyć godnie i wspólnie na tym kontynencie” – zwrócił uwagę Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. Wskazał także na wpływ, jaki odegrała postawa papieża wobec zjednoczonej Europy przed referendum w Polsce w 2003 r., kiedy naród decydował o wstąpieniu kraju do struktur Unii Europejskiej: „To było jedyne referendum, w którym udział wzięło ponad 50 proc. uprawnionych. Gdyby nie jego opinia, sugestia, to być może dzisiaj byśmy byli tam, gdzie Białoruś” – oceniał marszałek Struzik.
Wystawa została przygotowana przez Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, Dyrektor Muzeum, x. Łukasz Piórkowski, podkreślał, że dziedzictwo Roberta Schumana oraz św. Jana Pawła II „zdefiniowało fundamenty Unii Europejskiej, przemieniło świat przełomu tysiącleci i nadal zdolne jest oddziaływać atrakcyjnością i głębią chrześcijańskich wartości”: „Myślenie zakorzenione w polskiej i europejskiej kulturze, autentyczności pytań o sens świata wartości dziś i mówienie głosem zrozumiałym dla współczesnego człowieka, to ogromna zaleta stylu tej wystawy”, wskazywał ksiądz dyrektor.
Wystawa Św. Jan Paweł II i Robert Schuman. Patroni zjednoczonej Europy, której kuratorem jest Tomasz Bagiński, przygotowana została w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura inspirująca i ma charakter edukacyjny. Tworzą ją plansze ze zdjęciami, grafikami i tekstami przybliżającymi historię jednoczenia się Europy oraz wkład w ten proces zarówno Roberta Schumana jak i św. Jana Pawła II. Szczególny akcent został położony na ukazanie kulturowych i cywilizacyjnych fundamentów europejskiej tożsamości, jakimi pozostają wartości chrześcijańskie. Dotychczas była prezentowana w wersji francusko-angielskiej w Belgii, Francji i Luksemburgu. W Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, będzie można ją oglądać do 8 kwietnia br., po raz pierwszy w wersji polsko-angielskiej.
Źródło: Katolicka Agencja Informacyjna (KAI); Polska Agencja Prasowa (PAP)