Przejdź do głównej zawartości strony

W mijającym roku najważniejszym wydarzeniem była wystawa Van Gogh. Historie jednego obrazu, na której można oglądać słynne Wiejskie chaty pośród drzew Vincenta van Gogha – to jedyny obraz holenderskiego mistrza postimpresjonizmu znajdujący się w polskich zbiorach. Ekspozycja, pierwotnie mająca być pokazywana do 8 grudnia, została przedłużona do 27 kwietnia 2025 r. ze względu na ogromne zainteresowanie.

VAN GOGH JEDZIE DALEJ

„Udało nam się pozyskać środki, dzięki którym organizujemy dodatkowy element wirtualnej podróży, interaktywne wejście w świat tego obrazu” – wyjaśnia dyr. Piotr Dmitrowicz. Jak dodaje, to nie przypadek, że Muzeum wystawia to dzieło. Patroni placówki byli także ludźmi kultury i dlatego pokazanie obrazu van Gogha wpisuje się w uniwersalne wartości dobra i piękna, tak bliskie papieżowi Polakowi oraz Prymasowi Tysiąclecia. Sama wystawa była również szeroko opisywana w mediach zagranicznych.

Dyrektor placówki zdradza nam, że Wiejskie chaty pośród drzew, po zakończeniu wystawy w Warszawie, pojadą do Wadowic, gdzie zostaną pokazane w Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II. Współpraca z drugim papieskim muzeum to przykład szerokiej kooperacji, na której zależy instytucji kierowanej przez Piotra Dmitrowicza: „Podkreślam to od kiedy zostałem dyrektorem, że dla nas najważniejsza jest codzienna, organiczna praca, przybliżanie historii życia Jana Pawła II oraz prymasa Stefana Wyszyńskiego, i oparcie na tym wartości, które są fundamentem Muzeum – tolerancja, miłość, przyjaźń, dialog” – podkreśla historyk.

MŁODZIEŻ I NOWE WYSTAWY 

Piotr Dmitrowicz zwraca również uwagę na rozwój muzealnych programów edukacyjnych: „Cieszy nas rosnąca liczba młodych ludzi odwiedzających Muzeum. W tym roku nasi edukatorzy odwiedzili polskie szkoły na Litwie, opowiadając o naszym języku, historii i tradycji. Ten wątek edukacyjny jest dla nas najważniejszy” – mówi.

Wiadomo już, że w 2025 r. Muzeum przygotuje również dwie ważne wystawy. Pierwsza opowie historię Jana Pawła II i Roberta Schumana w kontekście idei zjednoczonej Europy. To wkład Muzeum w polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Ekspozycja była wcześniej prezentowana za granicą, między innymi w Luksemburgu: „Jeśli mamy mówić o przyszłości Europy, to trudno nie mówić o tym, co Jan Paweł II miał na ten temat do przekazania” – dodaje Piotr Dmitrowicz.

Druga wystawa, przygotowana wspólnie z Muzeum Domu Rodziny Pileckich, zestawi losy kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz rotmistrza Witolda Pileckiego: „To historia dwóch wybitnych Polaków urodzonych w tym samym roku, których drogi życiowe były odmienne, ale łączyły ich miłość do ojczyzny i zaangażowanie społeczne” – zapowiada dyrektor i przypomina, że ksiądz Wyszyński i rotmistrz Pilecki brali udział w Powstaniu Warszawskim.

WAŻNE ROCZNICE

W 2025 r. Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego świętuje pięciolecie działalności w swej stałej siedzibie. Nadchodzący rok to również 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II i 105. rocznica jego urodzin: „Nie chcemy spłaszczać tych rocznic do jednego dnia, jednej daty. Chcemy żeby miały one  szerszy kontekst , na pewno będziemy do tego podchodzili w sposób merytoryczny, też z refleksją, co się zmieniło przez 20 lat. Chcemy zaangażować młodych ludzi, opowiadać o Janie Pawle II także w kontekście Roku Jubileuszowego i hasła: Pielgrzymi Nadziei” – zaznacza Piotr Dmitrowicz.

Szef Mt 5,14 zapowiada też dalszy rozwój oddziału Muzeum przy pl. Bankowym w Warszawie. W oparciu o prowadzone badania sukcesywnie udostępniane będą dzieła sztuki z Kolekcji im. Jana Pawła II.

Rozmawiał: Karol Darmoros (Radio Watykańskie)