Przejdź do głównej zawartości strony

Muzeum Domu Rodziny Pileckich położone jest na północnym Mazowszu, na terenach bliskich Stefanowi Wyszyńskiemu, niedaleko jego rodzinnej Zuzeli. Zarówno Mt 5,14, jak i Dom Rodziny Pileckich są muzeami narracyjnymi, gdzie głos prowadzący należy do bohaterów ekspozycji. Bohaterów bezkompromisowych, którzy „Polskę stanowią” – postacie prezentowane w obu muzeach w sposób znaczący odcisnęły piętno na historii Polski i są szczególnymi symbolami polskiej niezłomności w czasach totalitaryzmów XX stulecia.

Przedstawiciele Mt 5,14 obejrzeli ekspozycję poświęconą rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu i jego rodzinie. Śmierć głównego bohatera w mokotowskim więzieniu, po miesiącach okrutnych tortur, została przejmująco przedstawiona na ekspozycji w formie projekcji multimedialnej. „Starałem się tak żyć, abym w godzinę śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać” – powtarzał Witold Pilecki, zainspirowany książką O naśladowaniu Chrystusa. Była to również ważna lektura, zarówno dla Jana Pawła II, jak i Prymasa Tysiąclecia, a jej treść wpłynęła w dużym stopniu nie tylko na duchowość, ale także na postawy życiowe całych generacji Polaków.

Spotkanie w Ostrowi Mazowieckiej było okazją do wymiany doświadczeń dotyczących projektów edukacyjnych oraz sposobu przechowywania zbiorów, a także kierunków rozwoju muzeów narracyjnych. Rozmowy dotyczyły również bieżącej współpracy i planów, w tym koncepcji wspólnej wystawy poświęconej rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu oraz prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Joanna Olendzka (Mt 5,14)

Obraz Główny:
fot. Muzeum Domu Rodziny Pileckich
Obraz Główny:
fot. Muzeum Domu Rodziny Pileckich
Obraz Główny: