Przejdź do głównej zawartości strony

Wystawa pokazała nie tylko historię dwóch postaci, kładąc akcent na kontekst wydarzeń historycznych, w których żyli Karol Wojtyła i Robert Schuman. Mimo, że ich wiek dzieliły 34 lata różnicy, obaj posiadali podobne doświadczenia życiowe. Obaj byli świadkami dramatu wojny światowej, który zrodził w ich sercach silne pragnienie utrzymania pokoju. Wychowanie i ukształtowanie w regionach odznaczających się wielokulturowością – Lotaryngii i Wadowicach okresu międzywojennego stanowiło źródło ich postawy tolerancji i wolności, a zarazem silnego poczucia własnej tożsamości. Ich życiowe poglądy, decyzje i wybory wynikały także z przekonań religijnych – Robert Schuman i Karol Wojtyła kierowali się i żyli na co dzień wartościami chrześcijańskimi: miłością, szacunkiem, tolerancją i troską o godność człowieka.

Wątki prezentowane podczas wystawy były także omawiane podczas konferencji Papież światu, zorganizowanej w październiku ub.r. przez Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

ROBERT SCHUMAN (1886-1963) Sługa Boży Kościoła Katolickiego, uznawany jest za jednego z ojców-założycieli zjednoczonej Europy. Z pochodzenia Lotaryńczyk, urodzony w Luksemburgu polityk i premier Francji znacząco przyczynił się do powstania wspólnoty europejskiej, której celem było zachowanie pokoju po światowej wojnie. Uważał, że do sąsiednich Niemiec należy wyciągnąć rękę, pomóc im w wyjściu z powojennej izolacji i przyjąć ponownie do rodziny krajów europejskich. Takie podejście, zasadniczo wówczas rzadkie, wynikało z faktu znajomości obu kultur: niemieckiej i francuskiej, przenikających się na pograniczu, skąd się wywodził i gdzie się wychował. 9 maja 1950 r. Schuman ogłosił plan obejmujący wspólne zarządzanie produkcją węgla i stali Francji i Niemiec, który doprowadził do powstania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Tzw. plan Schumana był przełomowym wydarzeniem w historii integracji europejskiej. Stanowił również realną odpowiedź na potrzeby Europy jako wspólnoty narodów, kultury i tradycji. W 1958 r. w Akwizgranie, dawnej stolicy imperium Karolingów, Robert Schuman został uhonorowany prestiżową nagrodą Karola Wielkiego, przyznaną „za jedność Europy”.

źródło: domjp2.pl