BĘDZIESZ MIŁOWAŁ
Ks. Antoni Wisz CSMA
21 października 2022
Ks. Antoni Wisz CSMA
https://earth.google.com/earth/d/1FiMlQDUWvtsIA8U65qiH-cAb2olx34To?usp=sharing
Ksiądz Antoni Wisz należał do Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła (księża michalici). Mieszkał w domu zakonnym w Czarnej Strudze k. Marek. W czasie powstania warszawskiego był kapelanem rejonu AK w Markach o nazwie „Celków” ( II rejon w Obwodzie VII). Dowódcą tego batalionu był ppor. Karol Sokołowski ps. „Wiktor I”. Duchowny posługiwał w szpitalu polowym i przyjmował przysięgi od żołnierzy (sam również był żołnierzem AK). W wyjątkowych okolicznościach przyjmował profesję wieczystą od swoich współbraci zakonnych.
Szczególnie dotkliwym okresem w jego życiu było osadzenie 18 maja 1949 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Został aresztowany z powodu złośliwego donosu wychowanków michalickiego domu dla sierot wojennych w Markach. Ksiądz Wisz, Michał Chodaniecki i Stanisław Pagacz zostali oskarżeni o przemoc fizyczną. Tymczasem wychowankowie dostali zapewne jakąś karę, ponieważ dokonywali licznych kradzieży i łamali regulamin placówki, zatem musiała być zemsta. Podczas pobytu na Rakowieckiej michalita przyjął śluby zakonne od Michała Chodanieckiego (25 lipca 1950). Po wyjściu z więzienia przebywał krótko w domu zakonnym w Markach, po czym zwrócił się z prośbą do kard. Stefana Wyszyńskiego o zwolnienie z zakonu i przeniesienie do stanu świeckiego. W 1952 r. wspólnotę i podjął pracę w Przedsiębiorstwie Badań Geograficznych na Żeraniu.
Natomiast ks. Wisz prawdopodobnie w tym samym roku opuścił więzienie, a od 14 marca 1953 r. był proboszczem parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Pełkini-Wygarkach w ówczesnej diecezji przemyskiej, gdzie w 1957 r. wprowadził nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, gdy z klasztoru sióstr służebniczek w Starej Wsi przywieziono jej obraz. W 1986 r. objął urząd proboszcza parafii Niepokalanej Matki Dobrej Nadziei w Tuligłowach k. Jarosławia, lecz był nim zaledwie przez kilka tygodni.
Michalita pozostawił po sobie cenne wspomnienia o swoim współbracie zakonnym Władysławie Błądzińskim, męczenniku II wojny światowej w obozie koncentracyjnym Gross-Rosen (dziś Rogoźnica k. Strzegomia), który został beatyfikowany w gronie 108 męczenników II wojny światowej (13 czerwca 1999). Wisz został upamiętniony na tablicy w parafii przy ul. Ząbkowskiej 54b w Markach.
Izabela Chabracka
Bibliografia:
- Myszor Jerzy, Mirek Agata, Leksykon duchowieństwa represjonowanego w PRL. Suplement, „Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne” 41 (2008), z. 1, s. 137-176.
- Fronda.pl/a/kapelani (dostęp 12,09.2022)
- dws-xip.com (dostęp 12,09.2022)
- wygarki-przemyska.pl (dostęp 12,09.2022)
- historia.marki.pl/wpis-249 (dostęp 12,09.2022)