EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

Z ZAMBII DO POLSKI (I Z POWROTEM)

16 sierpnia 2023

Bp Patrick Chisanga OFMConv w towarzystwie Anny Rastawickiej oraz pracowników Muzeum, fot. Mt 5,14/I. Salamonowski

Z ZAMBII DO POLSKI (I Z POWROTEM)

16 sierpnia 2023

Ekspozycję Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego odwiedził bp Patrick Chisanga OFMConv z Zambii. Pomysłodawczynią wizyty była niezastąpiona pani Anna Rastawicka, wieloletnia współpracownica prymasa Stefana Wyszyńskiego, wytrwała propagatorka jego nauczania i wielki autorytet dla naszego Muzeum. Po zwiedzeniu ekspozycji, biskup Mansy zostawił pamiątkowy wpis w muzealnym sztambuchu wraz z błogosławieństwem dla wszystkich pracowników i odwiedzających.

Bp Patrick Chisanga OFMConv, ordynariusz Mansa w Zambii, przyjechał do Polski, aby odebrać kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, ofiarowaną jego diecezji przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Biskup Chisanga na samą uroczystość, która odbyła się we wrześniu 2021 r., nie mógł przybyć.

Uroczyste wręczenie wizerunku odbyło się w sanktuarium na Jasnej Górze, teraz obraz zostanie umieszczony w katedrze w Mansa. Niezwykła jest historia tego wizerunku, który już był kiedyś w Zambii. Przywieźli go tam żołnierze armii Andersa, dlatego nazwano go Obrazem Matki Bożej Wygnańców Tułaczy. Sam wizerunek pochodzi ze wsi Miłów na Podolu – kiedy w 1939 r. wkroczyli tam Sowieci, zbezcześcili i zniszczyli obraz, a ramy wykorzystali do portretu Josefa Stalina. Jeden z mieszkańców zabrał i scalił ocalałe szczątki, a obraz towarzyszył później mieszkańcom Miłowa zesłanym na Syberię, a potem wraz z armią gen. Władysława Andersa trafił do Bwana Mkubwa w Zambii. W 2009 r. obraz przekazano z Zambii na Jasną Górę i umieszczono w bastionie św. Barbary.

Biskup Chisanga, który poznał historię obrazu z czasów formacji franciszkańskiej, podjął starania, aby wrócił on do Zambii. Zakończyły się one powodzeniem.

Zambijski biskup w akcie dziękczynienia za powrót Kopii Cudownego Obrazu do Zambii wszedł 14 sierpnia na Jasną Górę z Praską Pielgrzymką Rodzin, a dzień później uczestniczył w uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.