EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

Z ORDEREM ORŁA BIAŁEGO NA KONKLAWE

15 sierpnia 2020

Z ORDEREM ORŁA BIAŁEGO NA KONKLAWE

15 sierpnia 2020

To historia niczym z sensacyjnego filmu, w której bohaterami są Władysław Skrzyński, ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej, oraz Achille kard. Ratti, wybrany papieżem 6 lutego 1922 roku. Niewykluczone, że przyszły Pius XI wchodził na konklawe 2 lutego z polskim Orderem Orła Białego. Opowiedział o tym Piotr Samerek z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, podczas spotkania edukacyjnego Jan Paweł II. Fundamenty demokracji w 2019 roku.

Kiedy stało się jasne, że jednym z faworytów na urząd papieża po śmierci Benedykta XV jest właśnie mediolański kardynał Achille Ratti, polski rząd przypomniał sobie, że powinien odznaczyć go Orderem Orła Białego, którego nie wręczył, ponieważ kardynał opuścił w pewnej konfliktowej sytuacji Warszawę. Natychmiast przyznano mu Order i wysłano ówczesnego ambasadora Skrzyńskiego, by go wręczył.

Kurier, który jechał pociągiem, spóźniał się, w związku z czym trzykrotnie przed konklawe ambasador Skrzyński zapraszał na kolację ówczesnego kard. Rattiego, aby wręczyć mu odznaczenie, ale nie mógł tego zrobić, o czym pisał wściekły do ówczesnego ministra spraw zagranicznych. Kurier przyjechał w nocy w przededniu konklawe. Kiedy kard. Ratti opuszczał kolegium lombardzkie, w którym mieszkał przed konklawe, nasz ambasador zdążył do niego dobiec i wręczyć mu Order Orła Białego.

Grzegorz Polak, Mt 5,14