EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

Z ODWIEDZINAMI W CHOSZCZÓWCE

10 października 2023

Przed siedziba Instytutu Prymasowskiego, fot. Mt 5,14/Krzysztof Staniszewski

Z ODWIEDZINAMI W CHOSZCZÓWCE

10 października 2023

Pracownicy Mt 5,14 odwiedzili Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego w warszawskiej Choszczówce. Dzięki uprzejmości Michaliny Jankowskiej, dyrektor Instytutu, mogli odwiedzić miejsca związane z patronem Muzeum. W Choszczówce stanęła wystawa Odetchnąć pięknem.

Choszczówka dla kard. Stefana Wyszyńskiego zawsze była wyjątkowym miejscem. Przyjeżdżał tu żeby poprowadzić rekolekcje, dni skupienia, ale również żeby popracować. Spędzał tu każdą wolną chwilę. Znajdują się tu miejsca na trwałe związane z Prymasem Tysiąclecia, m.in. drewniany kościół, kaplicę czy prywatny pokój, w którym prymas nocował i pracował – na biurku w pokoju stoi słynna ikona Maryi, którą prymas dostał od przedstawicieli Instytutu w 1961 r. i z którą nigdy się nie rozstawał. Była z nim na konklawe w 1978 r., na które wyruszył z Choszczówki wspólnie z kardynałem Karolem Wojtyłą.

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego został erygowany jako kościelna i cywilna osoba prawna dekretem prymasa Józefa Glempa z 1993 r. Instytucja jest kontynuacją Instytutu Prymasowskiego Ślubów Narodu na Jasnej Górze, ustanowionego 3 maja 1957 r. Celem istnienia i działania Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego jest  dokumentacja i upowszechnianie dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia.

Fot. Mt 5,14/Krzysztof Staniszewski