EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

XIII BIEG PAPIESKI Z WARSZAWĄ WOJTYŁY

12 października 2020

XIII BIEG PAPIESKI Z WARSZAWĄ WOJTYŁY

12 października 2020

Za nami XIII Bieg Papieski – mimo, że organizowany w innej formule niż dotychczasowe, bez startu wspólnego i w rygorze sanitarnym, wzbudził jednak duże zainteresowanie mieszkańców Warszawy. Patronat nad Biegiem sprawowało Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Starsi i młodsi zawodnicy, indywidualnie lub rodzinnie, biegnąc lub spacerując, pokonali symboliczny dystans 1920 metrów alejkami warszawskiego Parku Moczydło. Na udostępnionej trasie czekały na uczestników stacje tematyczne (Wadowice, Kraków, Rzym), nawiązujące do różnych okresów życia Karola Wojtyły.

Wielką atrakcją Biegu była warszawa m-20, przygotowana przez TVN Turbo na zamówienie Mt 5,14 – w przepięknej scenerii parkowej można było zasiąść w replice historycznego auta, którego właścicielem od 1958 roku był bp Karol Wojtyła. Co prawda on sam nigdy nie miał prawa jazdy, ale jeździł autem z kierowcą, regularnie odprowadzając składki ubezpieczeniowe i opłacając podatki. Auto było dla niego niezawodnym środkiem transportu. Krakowski biskup, a później kardynał, dojeżdżał nim na wizytacje parafii oraz na wykłady na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także na górskie wycieczki i spływy kajakowe. Warszawą podróżował także do stolicy, gdzie spotykał się z drugim patronem Muzeum, prymasem Stefanem Wyszyńskim.

XIII Bieg Papieski odbył się we współpracy Mt 5,14 z Urzędem Dzielnicy Wola, Parafią pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Zespołem Szkół Fototechnicznych oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.