EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

„WYSZYŃSKIEGO I WOJTYŁY GRAMATYKA ŻYCIA” W CEGŁOWIE

14 listopada 2020

„WYSZYŃSKIEGO I WOJTYŁY GRAMATYKA ŻYCIA” W CEGŁOWIE

14 listopada 2020

W ramach projektu Rzeczpospolita Niepodległa, w Cegłowie na Mazowszu zaprezentowano wystawę Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia, przygotowaną przez Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej.

 

Wystawę Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia, która powstała w 2018 roku z okazji 70-lecia jubileuszu objęcia przez bp. Stefana Wyszyńskiego tronu prymasowskiego oraz 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, oglądać można teraz przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja w Cegłowie. Na całość wystawy składają się zdjęcia archiwalne i cytaty, których zestawienie daje widzowi przestrzeń do refleksji. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła – „gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Przywołane wartości pojawiają się w myślach wszystkich, którzy świadomie chcą przeżywać swoje istnienie.

 

Zachęcamy do obejrzenia wystawy na skwerze obok kościoła od strony torów kolejowych poświęconej św. Janowi Pawłowi II i Słudze Bożemu Stefanowi kardynałowi Wyszyńskiemu. Dla młodego pokolenia to już lekcja historii współczesnej, dla starszych przypomnienie wydarzeń, które działy się niemal na naszych oczach!
Natomiast po przeciwległej stronie kościoła przy starej strażnicy OSP wystawa poświęcona Ojcom Założycielom II Rzeczypospolitej, doskonała lekcja historii. Zapraszamy!

(z ogłoszeń duszpasterskich parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja w Cegłowie)