EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

WYSTAWA „WYSZYŃSKIEGO I WOJTYŁY GRAMATYKA ŻYCIA” W OPOLU

7 grudnia 2020

WYSTAWA „WYSZYŃSKIEGO I WOJTYŁY GRAMATYKA ŻYCIA” W OPOLU

7 grudnia 2020

Na placu Wolności w Opolu prezentowana jest ekspozycja Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia, przygotowana przez Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej.

 

Wojtyła i Wyszyński są częścią naszej wielkiej pamięci, stąd ważne, by w tym adwentowym czasie przypomnieć ich sylwetki. Ważne, by takim mieście jak Opole, w tym miejscu, na placu Wolności, gdzie często spotykali się ludzie domagający się wolności, były ustawione tablice z myślami ludzi, którzy poświęcili życie dla tych ideałów – tłumaczył dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiego oddziału IPN.

Wystawa Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia powstała w 2018 roku z okazji 70-lecia jubileuszu objęcia przez bp. Stefana Wyszyńskiego tronu prymasowskiego oraz 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Na całość wystawy składają się zdjęcia archiwalne i cytaty, których zestawienie daje widzowi przestrzeń do refleksji. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła – „gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Przywołane wartości pojawiają się w myślach wszystkich, którzy świadomie chcą przeżywać swoje istnienie.

źródło: IPN Wrocław