EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

WYSTAWA „ŚLĄSKIEGO REMBRANDTA” DOSTĘPNA ON-LINE

1 grudnia 2020

WYSTAWA „ŚLĄSKIEGO REMBRANDTA” DOSTĘPNA ON-LINE

1 grudnia 2020

W oddziale Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy pl. Bankowym 1A otwarto wystawę Willmann encore. Męczeństwa apostołów. W wernisażu transmitowanym on-line uczestniczyli m.in. metropolita warszawski Kazimierz kard. Nycz oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

„Zorganizowanie wystawy w tych trudnych czasach było dla nas wyzwaniem. Ale kultura dzisiaj wymaga takich wyzwań – wymaga tego, by udostępniać wspaniałe obrazy także on-line. I to też dzisiaj czynimy”, mówił otwierając wystawę Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14. Wiceminister Jarosław Sellin przypomniał, że to „dzięki inicjatywie trzech muzeów – Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, a także przychylności kościelnych i świeckich właścicieli dzieł podjęto się organizacji dwóch willmannowskich wystaw w Warszawie”. Pierwszą z nich – otwartą w oddziale Mt 5,14 Willmann encore. Męczeństwa apostołów będzie można zwiedzać od chwili otwarcia muzeów do końca stycznia, a na ekspozycji znajdzie się 18 wielkich płócien ze słynnego dolnośląskiego cyklu. Tymczasem zaś wystawa jest dostępna on-line:

https://willmann.wirtualny-mt514.pl

Z kolei 16 grudnia w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zostanie otwarta wystawa Willmann. Opus minor prezentująca 30 mniejszych obrazów i około 30 rysunków i grafik autorskich. Wystawę można będzie zwiedzać od otwarcia muzeów do 14 lutego 2021 r.

Wiceminister Jarosław Sellin dodał, że planowane jest przedłużenie trwania wystaw, bo muzea będą zamknięte co najmniej do 27 grudnia. Metropolita warszawski Kazimierz kard. Nycz także wyraził nadzieję, że doczekają one takich czasów, że „wszyscy miłośnicy Willmanna będą mogli na zobaczyć je na żywo”.

Michael Leopold Willmann – urodzony 26 września 1630 r. w Królewcu, zmarł 26 sierpnia 1706 r. w Lubiążu – był jednym z najwybitniejszych artystów doby baroku w Europie Środkowej. Przeszło pół wieku żył i tworzył na Śląsku, stąd nazywany jest dzisiaj „śląskim Rembrandtem”.

 

Wystawa Willmann Encore. Męczeństwa Apostołów, Oddział Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, pl. Bankowy 1A, czynna do 24 stycznia 2021 r.

 

źródło: Polska Agencja Prasowa PAP

zdjęcia: Mt 5,14/J. Tecmer

 

Zapis całej debaty można obejrzeć tutaj: