EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

WYSTAWA O PRYMASIE WYSZYŃSKIM STANĘŁA PRZY KRAKOWSKIM PRZEDMIEŚCIU

27 lipca 2021

fot. Mt 5,14/ J. Tecmer

WYSTAWA O PRYMASIE WYSZYŃSKIM STANĘŁA PRZY KRAKOWSKIM PRZEDMIEŚCIU

27 lipca 2021

Od 27 lipca przy Krakowskim Przedmieściu można oglądać ekspozycję Czas to miłość, poświęconą prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Ekspozycja, przygotowana przez zespół Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, dostępna jest w dwóch językach – polskim i angielskim.

– Wystawa pod tytułem Czas to miłość ma pokazać prymasa w innym wymiarze, nie pomnikowym. Chcemy opowiedzieć o tych wartościach, o których nam przypomina do dziś, a najważniejszą z nich jest miłość – podkreślał otwierając wystawę Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14.

O tym, jak kardynał Wyszyński realizował miłość w życiu codziennym, mówiła jego wieloletnia współpracownica, Anna Rastawicka: – Był człowiekiem, który miał serce, który umiał kochać. Dla niego każdy człowiek był ważny. Zawsze podziwiałam, że potrafił rozmawiać z dziećmi. Mówił: „Kochać sercem miłującym, to jest męczeństwo, ale lepsze jest męczeństwo z miłości niż zwycięstwo z nienawiści, obojętności” – wspominała. – Dlatego dzisiaj, kiedy tak bardzo trzeba nam autentycznej miłości, nie tylko w polityce, ale w naszym codziennym życiu, ta wystawa będzie przypominała o tym, co jest najważniejsze.

Ekspozycja będzie pokazywana do 16 sierpnia przy skwerze x. Jana Twardowskiego, nieopodal pomnika kardynała Wyszyńskiego. Autorem projektu graficznego jest Aleksander Znosko. Na ośmiu planszach wyeksponowane są cytaty prymasa Wyszyńskiego z poszczególnych dekad jego bogatego życia. Są to refleksje o miłości, które można potraktować też jako zasady, którymi warto kierować się w życiu. Patronat honorowy nad wystawą objął wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński.

[mb]

fot. Mt 5,14/ J. Tecmer