EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

WYSTAWA O PRYMASIE WYSZYŃSKIM STANĘŁA PRZED MT 5,14

17 sierpnia 2021

fot. Mt 5,14

WYSTAWA O PRYMASIE WYSZYŃSKIM STANĘŁA PRZED MT 5,14

17 sierpnia 2021

Od 16 sierpnia przed Mt 5,14 na warszawskim Wilanowie można oglądać ekspozycję Czas to miłość, poświęconą prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Wystawa, przygotowana przez zespół Muzeum, dostępna jest w dwóch językach – polskim i angielskim.

Trwa Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który obfituje w wydarzenia upamiętniające Prymasa Polski jako niezłomnego przywódcę Kościoła i narodu w okresie komunistycznego zniewolenia. Przygotowując wystawę, jako zespół Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zastanawialiśmy się, jak nieco odejść od tego pomnikowego obrazu kardynała i pokazać go przede wszystkim jako tego, który niezależnie od okoliczności – często bardzo dramatycznych – kierował się w życiu miłością. Po prostu. To szczególnie ten fakt świadczy o jego wielkości. Prymas był człowiekiem dobrym, serdecznym, wyrozumiałym i mądrym. Wobec siebie samego, wobec współpracowników, wobec wiernych Kościoła, a nawet wobec wrogów – zawsze stosował zasadę przebaczenia i miłości. Wybór świadczących o tym cytatów, ze względu na ich obfitość, nie był łatwy, ale zdecydowaliśmy się przypomnieć takie, które także dziś mogą pomóc nam dobrze przeżyć życie.

Ekspozycja będzie pokazywana przed Mt 5,14 do 6 września br. Autorem projektu graficznego jest Aleksander Znosko. Na ośmiu planszach wyeksponowane są cytaty prymasa Wyszyńskiego z poszczególnych dekad jego bogatego życia. Są to refleksje o miłości, które można potraktować też jako zasady, którymi warto kierować się w życiu. Patronat honorowy nad wystawą objął wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński.

fot. Mt 5,14