EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

WYSTAWA „NIEBO OTWARTE”

9 września 2021

WYSTAWA „NIEBO OTWARTE”

9 września 2021

Całe nasze życie składa się z tych drobnych okazji do pełnienia aktów cnót. Często zamykamy na nie oczy, szukamy siebie, nie widzimy nieba otwartego nad nami.

Matka Elżbieta Róża Czacka

Na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej, w której mieści się Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, stanęła wystawa Niebo otwarte. Zostanie oficjalnie otwarta w piątek 10 września, tuż przed beatyfikacją prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Jej celem jest nie tylko przybliżenie postaci nowych błogosławionych, ale przede wszystkim ukazanie ich życia w kontekście Ewangelii i biblijnych 8 błogosławieństw.

12 września 2021 r. przypada beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. To dwie niezwykłe postacie w historii XX w. – Prymas Tysiąclecia, niezłomny przywódca Kościoła w okresie komunistycznego zniewolenia, oraz pionierka w opiece nad niewidomymi w Polsce. Spotkali się i razem pracowali w latach 30. i 40. w Laskach, w zakładzie dla ociemniałych, a przyjaźń łączyła ich do końca życia.

Choć pochodzą z różnych pokoleń, dzieli ich pochodzenie i życiowe doświadczenia, w ich biografiach można znaleźć wiele punktów stycznych, które mają jedno źródło – życie według ośmiu błogosławieństw.

Właśnie Kazanie na górze, które jest istotą chrześcijaństwa, stało się punktem wyjścia do opowieści o nich. Oboje bowiem budowali swoje życie na Ewangelii, co uczyniło z nich ludzi błogosławionych, czyli szczęśliwych. Korzystając z prawa przysługującego twórcom wystawy, każde z błogosławieństw zawężono do jednej wartości chcąc pokazać, jak w życiu matka Elżbieta Róża Czacka i kard. Stefan Wyszyński się nimi kierowali. I jak my możemy dziś iść za ich przykładem.

Również koncepcja artystyczna wystawy nawiązuje do błogosławieństw. Osiem filarów o różnej wysokości tworzy symbolikę życia wymagającego, porównywanego do trudu zdobywania góry. Życia trudnego, ale wartościowego i pięknego.

Wystawa zostanie oficjalnie otwarta w piątek 10 września, tuż przed beatyfikacją. Specjalnie w związku z wystawą nagrała nową piosenkę sama Gabi Gąsior!