EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

WYSTAWA „MAGNIFICAT. POEZJA KAROLA WOJTYŁY”

21 października 2020

WYSTAWA „MAGNIFICAT. POEZJA KAROLA WOJTYŁY”

21 października 2020

W 100-lecie urodzin Jana Pawła II, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza otwiera w Warszawie wystawę Magnificat. Poezja Karola Wojtyły. Partnerem projektu jest Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

 

Poezja to wielka pani, której trzeba się całkowicie poświęcić: obawiam się, że nie byłem wobec niej zupełnie w porządku.

Jan Paweł II

 

Wystawa Magnificat. Poezja Karola Wojtyły opowiada o przyszłym papieżu jako o poecie i dramaturgu. Celem ekspozycji jest refleksja nad poezją Wojtyły, wciąż zbyt mało znanej. Narracja wystawy prowadzi przez dwa porządki: sacrum i profanum, które spotykają się w twórczości i życiu przyszłego papieża.

Twórczość poetycką Karola Wojtyły cechuje ogromna wrażliwość na naturę i kulturę polską, zwłaszcza w ujęciu tradycji romantycznej. Dlatego na ekspozycji, obok zbioru unikalnych i nieznanych fotografii dokumentujących młodość i życie przyszłego papieża, prezentowane są arcydzieła twórców bliskiej późniejszemu papieżowi sztuki Młodej Polski – Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Wojciecha Weissa, Juliana Fałata, Ferdynanda Ruszczyca czy Konstantego Laszczki.

Poezja Karola Wojtyły została także skonfrontowana z dziełami artystów tworzących współcześnie. Na ekspozycji zobaczyć można prace Leszka Sobockiego, Jacka Rykały, Stanisława Rodzińskiego, Adama Myjaka, Marka Jaromskiego, Jana Lebensteina, Marka Żuławskiego czy Xawerego Dunikowskiego. Ich dopełnieniem są towarzyszące wystawie autorskie ścieżki dźwiękowe. Zarówno muzyka, jak i sztuka mają pomóc widzom dotrzeć do sedna przesłania poezji Karola Wojtyły.

Partnerami projektu są Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Zamek Królewski w Warszawie.

Wystawa Magnificat. Poezja Karola Wojtyły, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, czynna do 16 grudnia 2020 r.