EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

WYSTAWA „CZAS TO MIŁOŚĆ” JAKO PROJEKT ROKU

14 grudnia 2021

WYSTAWA „CZAS TO MIŁOŚĆ” JAKO PROJEKT ROKU

14 grudnia 2021

Przygotowana przez Mt 5,14 wystawa plenerowa Czas to miłość – zaprojektowana przez Aleksandra Znosko – została nagrodzona przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej jako Projekt Roku.

Wystawa w nowatorskiej formie graficznej przedstawia zostaną najważniejsze słowa Prymasa Tysiąclecia z kolejnych dekad jego życia. Znalazły się na niej archiwalne fotografie oraz istotne punkty biografii prymasa Stefana Wyszyńskiego. Głównym założeniem ekspozycji było stworzenie charakterystycznego i rzucającego się w oczy komunikatu wizualnego przy pomocy uniwersalnych i obiektywnych środków graficznych. Wybrane przez zespół Mt 5,14 maksymy mają charakter uniwersalny, wciąż mogąc stanowić życiowy drogowskaz dla każdego odwiedzającego wystawę.

Zgodnie z opisem konkursowym: „Projekt ekspozycji obrazujący cytaty duchownego oraz jego kalendarium z jego życia, składał się z 9 standów wystawowych ustawionych w rzędzie, w sposób chronologiczny. Zastosowanie Neue Haas Grotesk w grubości Regular, jako jedynego kroju pisma w projekcie – miało na celu podkreślenie racjonalnych założeń projektowych. Cytaty prymasa przedstawione na planszach zostały zaprojektowane w oparciu o jedną, modularną siatkę graficzną. Istotnym założeniem typograficznym była ich dynamiczna i zmienna kompozycja, oparta o metrycznie wyliczone wcięcia akapitowe. Wyplotowana złotą folią typografia nadaje wystawie poważnego i eleganckiego charakteru. Gradientowe tło o opartowym charakterze, stanowi przeciwwagę do napisów, dodając całej ekspozycji lekkości wizualnej”.

Ekspozycja po raz pierwszy zaprezentowana została przy Krakowskim Przedmieściu, jej suplement pokazano także przy pl. Bankowym w Warszawie, później trafiła także w inne miejsca Polski, dzięki czemu prezentowane treści stały się łatwo dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Organizatorzy konkursu podkreślają, że „uniwersalna i ponadczasowa forma przekazu wyróżniała się na tle przestrzeni miejskiej pełnej wizualnego chaosu”.

Organizatorem konkursu „Projekt Roku” jest Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej.

* * *

Żeby oprawić treści związane z Janem Pawłem II i kardynałem Stefanem Wyszyńskim w funkcjonalny layout kojarzący się z projektowaniem szwajcarskim. Żeby do tego użyć kolorów błękitnego i złotego w sposób, który opisuje mem „złote ale skromne”. To trzeba mieć tupet. Albo inaczej, to trzeba mieć talent. Albo inaczej… No właśnie, takiego projektu dla takiego tematu jeszcze nie widzieliśmy. Odsuwając na bok spór światopoglądowy dotyczący kościoła, oto mamy komunikat wizualny, który zrywa z tradycją prezentowania instytucji kościelnych w sposób tradycyjny, nieco uwsteczniony, bazujący na porządkach klasycznych i historycznych krojach pisma. Oto mamy estetykę, która mogłaby tej instytucji nadać nowy kierunek. (z komentarz jury)