EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

WYSTAWA „CZAS TO MIŁOŚĆ” NOMINOWANA DO NAGRODY „PROJEKT ROKU”

1 grudnia 2021

WYSTAWA „CZAS TO MIŁOŚĆ” NOMINOWANA DO NAGRODY „PROJEKT ROKU”

1 grudnia 2021

Jest nam niezwykle miło poinformować, że przygotowana przez Mt 5,14 wystawa Czas to miłość została nominowana do prestiżowej nagrody „Projekt Roku” Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Ekspozycja powstała w 120. rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia.

Wystawa w nowatorskiej formie graficznej przedstawia zostaną najważniejsze słowa Prymasa Tysiąclecia z kolejnych dekad jego życia. Znalazły się na niej archiwalne fotografie oraz istotne punkty biografii prymasa Stefana Wyszyńskiego. Głównym założeniem ekspozycji było stworzenie charakterystycznego i rzucającego się w oczy komunikatu wizualnego przy pomocy uniwersalnych i obiektywnych środków graficznych. Wybrane przez zespół Mt 5,14 maksymy mają charakter uniwersalny, wciąż mogąc stanowić życiowy drogowskaz dla każdego odwiedzającego wystawę.

Zgodnie z opisem konkursowym: „Projekt ekspozycji obrazujący cytaty duchownego oraz jego kalendarium z jego życia, składał się z 9 standów wystawowych ustawionych w rzędzie, w sposób chronologiczny. Zastosowanie Neue Haas Grotesk w grubości Regular, jako jedynego kroju pisma w projekcie – miało na celu podkreślenie racjonalnych założeń projektowych. Cytaty prymasa przedstawione na planszach zostały zaprojektowane w oparciu o jedną, modularną siatkę graficzną. Istotnym założeniem typograficznym była ich dynamiczna i zmienna kompozycja, oparta o metrycznie wyliczone wcięcia akapitowe. Wyplotowana złotą folią typografia nadaje wystawie poważnego i eleganckiego charakteru. Gradientowe tło o opartowym charakterze, stanowi przeciwwagę do napisów, dodając całej ekspozycji lekkości wizualnej”.

Ekspozycja po raz pierwszy zaprezentowana została przy Krakowskim Przedmieściu, jej suplement pokazano także przy pl. Bankowym w Warszawie, później trafiła także w inne miejsca Polski, dzięki czemu prezentowane treści stały się łatwo dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Organizatorzy konkursu podkreślają, że „uniwersalna i ponadczasowa forma przekazu wyróżniała się na tle przestrzeni miejskiej pełnej wizualnego chaosu”.

Organizatorem konkursu „Projekt Roku” jest Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej.