EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

#WirtualnaPielgrzymka – Watykan

5 maja 2020

#WirtualnaPielgrzymka – Watykan

5 maja 2020

Niech się w Polsce czują tak dobrze, jak w Watykanie i jak u siebie w domu. Niech się w Polsce czują tak jak w Watykanie, skoro papież z Polski musi się czuć dobrze w Watykanie!

[Jan Paweł II, Homilia w czasie Mszy św. odprawionej na Stadionie X-lecia, 17 czerwca 1983 r.]

Watykan to najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni i najmniejsze niepodległe państwo pod względem liczby ludności. To także siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, gdzie rezyduje papież. Obywatele Watykanu to głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice oraz Gwardia Szwajcarska z rodzinami.

Oprócz tego codziennie przychodzi tu do pracy około 3000 osób mieszkających poza murami Watykanu (pracownicy poczty, radia, sklepów, dworca kolejowego i służby medycznej) . Apteka Watykańska jest otwarta dla wszystkich. Jest dobrze zaopatrzona i bardzo popularna wśród rzymian, ponieważ te same produkty kosztują tu mniej niż we Włoszech. Zwykle też pojawiają się w niej, wcześniej niż w aptekach włoskich, nowe leki wprowadzane na rynek.

Nie zapomnij jednak zabrać ze sobą paszportu lub dowodu osobistego – przekraczasz granicę państwową! Poczta Watykańska oferuje wszystkie podstawowe usługi pocztowe znane na całym świecie. Każdy może skorzystać z jej usług, a nie tylko pracownicy i mieszkańcy Watykanu.

Wielkim powodzeniem wśród kolekcjonerów cieszą się watykańskie znaczki pocztowe okolicznościowe stemple i koperty wydawane z okazji ważnych wydarzeń religijnych i kościelnych. Zwykle ich wartość materialna przekracza w krótkim czasie ich wyjściową wartość nominalną. Siedziba główna Poczty Watykańskiej mieści się samym Watykanie, 200m za bramą św. Anny. Nie zapomnijcie aby z tej oryginalnej poczty wysłać watykańskie kartki pocztowe do swych przyjaciół i rodziny!

Muzea Watykańskie to muzea powstałe ze zbiorów dzieł sztuki gromadzonych i powiększanych przez poszczególnych papieży na przełomie wieków. Wszystko zaczęło się od kolekcji dzieł sztuki gromadzonych przez papieży. Muzea Watykańskie zostały udostępnione szerokiej publiczności w 1787 roku. Obecnie to zespół galerii, muzeów, bibliotek, kaplic, korytarzy i sal wystawowych. Wszystkie eksponaty są niepowtarzalne i warto spędzić tu cały dzień aby je wszystkie obejrzeć.

Eksponaty w muzeum to głównie dary ofiarowywane papieżom oraz z eksponaty pochodzące z wykopalisk. W licznych galeriach zgromadzone są zbiory arrasów czyli pięknych i cennych tkanin, zawierających dużą ilością złotych nici. Pinakoteka Watykańska to galeria pełna wspaniałych obrazów. Do ciągu muzealnego zostały włączone Stanze, czyli pomieszczenia ozdobione freskami przez między innymi Rafaela.

Zwiedzając Muzea watykańskie, nie zapomnijcie odwiedzić watykańskiego klucznika. To pan Gianni Crea , stojący na czele ekipy 10 kluczników, którzy co dzień otwierają i zamykają sale muzealne. W Muzeach Watykańskich jest dokładnie 2797 kluczy.

300 z nich służy do otwierania i zamykania poszczególnych sal. Pozostałe to duplikaty, używane raz w tygodniu, by sprawdzić funkcjonalność zamków i samych kluczy.

Pan Gianni używa systematycznie niemal 3tysięcy kluczy do Muzeów Watykańskich, w tym do słynnej Kaplicy Sykstyńskiej. Klucznik rozpoczyna pracę o g. 5.45 kiedy przychodzi do siedziby Żandarmerii Watykańskiej, aby pobrać klucze. Towarzyszy mu czterech innych kluczników, z których każdy otwiera następne sale w jednej z części Muzeów Watykańskich.

https://izi.travel/it/3c33-rzym-i-okolice-sladami-sw-jana-pawla-ii/pl#7a54535c-0ab9-46fa-9f5b-8193545a33a1

W związku z odwołaniem Narodowej Pielgrzymki, Ambasada RP w Rzymie, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego w Rzymie zapraszają na wirtualny spacer śladami Jana Pawła II w Rzymie i jego okolicach, aby w ten sposób uczcić setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły przypadającą 18 maja.