EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

#WirtualnaPielgrzymka – TERMINI

6 maja 2020

#WirtualnaPielgrzymka – TERMINI

6 maja 2020

 

 

Niebo jest dla tych, którzy są tak prości jak dzieci, tak pełni zawierzenia jak one, tak pełni dobroci i czyści. Tylko tacy mogą odnaleźć w Bogu swojego Ojca i stać się za sprawą Jezusa również dziećmi Bożymi.

Jan Paweł II, List do dzieci

 

Nasza podróż śladami Papieża-Polaka prowadzi nas do charakterystycznego miejsca w centrum Rzymu, jest to główna stacja kolejowa Roma Termini nosząca od wielu lat imię Jana Pawła II. To charakterystyczne miejsce przyjazdu i odjazdu ogromnej liczby turystów, wędrowców i pielgrzymów z najdalszych zakątków świata.

Na Piazza dei Cinquecento, przed największym dworcem kolejowym Termini 18 maja 2011 roku odsłonięty został pomnik Jana Pawła II. To pomnik z brązu wysokości ponad 4 metrów, jest on dziełem włoskiego rzeźbiarza Oliviero Rainaldi. Pomnik przedstawia Papieża z rozłożonymi ramionami; w geście, jak podkreślono, symbolizującym serdeczne objęcie przybywających do Wiecznego Miasta turystów i pielgrzymów.

Po inauguracji pomnika, pojawiły się głosy, że cylindryczny kształt pomnika oraz małe podobieństwo do sylwetki papieża może wywołać dyskusje. Wyjaśniono, że autor inspirował się sławnym zdjęciem, na którym uchwycono moment, gdy papież żartobliwie okrył połą swego płaszcza dziecko siedzące na schodkach w Auli Pawła VI w Watykanie.

Pomnik w 2012 roku został zmodyfikowany. Artysta zmienił pozycję pochylenia głowy i złagodził wyraz spojrzenia oraz „poprawił” płaszcz. Pomnik ponownie został inaugurowany 18 listopada 2012 roku.

Jak dotrzeć do pomnika?

Prosta sprawa: środkami transportu; z każdej części miasta odjeżdżają autobusy, które kierują się do stacji głównej Termini. Metro A i Metro B ma również tu swoje przystanki. Jest to też stacja kolejowa, więc również wiele podmiejskich pociągów jedzie docelowo do stolicy i zatrzymuje się na stacji Termini.

https://izi.travel/it/3c33-rzym-i-okolice-sladami-sw-jana-pawla-ii/pl#7a54535c-0ab9-46fa-9f5b-8193545a33a1

W związku z odwołaniem Narodowej Pielgrzymki, Ambasada RP w Rzymie, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego w Rzymie zapraszają na wirtualny spacer śladami Jana Pawła II w Rzymie i jego okolicach, aby w ten sposób uczcić setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły przypadającą 18 maja.